Premier M. Morawiecki w Berlinie: apelujemy do Niemiec o większe dostawy broni na Ukrainę

0
127
Fot. Facebook: Kancelaria Premiera
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Premier Mateusz Morawiecki wezwał niemiecki rząd do zwiększenia dostaw ciężkiej broni na Ukrainę. Nie ma żadnego powodu do blokowania wsparcia dla władz w Kijowie – powiedział podczas wizyty w Berlinie Szef polskiego rządu uczestniczył w uroczystości z okazji 50-lecia działalności parlamentarnej polityka CDU, Wolfganga Schäublego. 

Premier Mateusz Morawiecki przywołał słowa niemieckiego filozofa i socjologa Jürgena Habermasa, który niegdyś podkreślił, że solidarność i demokracja stały się w Unii Europejskiej “towarem deficytowym”. ” W Europie potrzebujemy solidarności, więcej wysiłku na rzecz wspólnej politycznej perspektywy ” – powiedział premier.

Szef rządu przypomniał, że bez polskiej inicjatywy wyrzutnie Patriot prawdopodobnie nie zostałyby przekazane Ukrainie. “Głośno domagaliśmy się obecności wyrzutni pocisków Patriot na Ukrainie i nasz głos został wysłuchany, za to dziękujemy. Klęska Ukrainy może stać się preludium III wojny światowej. Dlatego nie ma powodu do blokowania lub odwlekania wsparcia” – zaznaczył premier.

Szef CDU Friedrich Merz zaprosił premiera jako gościa honorowego na obchody 50-lecia pracy Wolfganga Schäublego w Bundestagu. Ten ostatni zacytował swojego politycznego mentora – byłego kanclerza Helmuta Kohla – który swojego czasu zaznaczył, że nie byłoby zjednoczenia Niemiec i wolnej Europy bez ruchu Solidarności oraz wolnej Polski.

Wizyta premiera w Berlinie ma służyć też kuluarowym rozmowom o zagadnieniach energetycznych i przekazaniu Ukrainie niemieckich czołgów Leopard. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!