Brytyjski minister obrony apeluje do Niemiec: “wyślijcie Ukrainie Leopardy”

0
125
Fot. Sky News
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Brytyjski minister obrony apeluje do Niemiec, by wysłali Ukrainie Leopardy, albo dali zielone światło innym krajom.

“Według doniesień Polska jest bardzo chętna, by dostarczyć Ukrainie Leopardy. Podobnie – Finlandia. Wszystko zależy teraz od decyzji rządu niemieckiego. Nie tylko to, czy Niemcy wyślą swoją broń, ale też, czy dadzą pozwolenie innym. Apelowałbym do niemieckich kolegów, by to zrobili” – stwierdził w Izbie Gmin Ben Wallace.

Brytyjski minister obrony powtórzył wcześniejszą deklarację rządu, że Londyn wyśle Ukrainie czołgi Challenger 2 i pochwalił Paryż za zamiar przekazania Ukrainie lekkich czołgów.

Odniósł się też do dyskusji o tym, czy Leopardy można traktować jako “broń ofensywną”, której wysłanie mogłoby być w Rosji postrzegane jako zaostrzenie konfliktu przez Zachód. “Jeśli używa się ich do obrony swego kraju, jestem przekonany, że to broń defensywna” – stwierdził Ben Wallace. Podkreślił, że decyzje o dostawach podejmowane są zbiorowo, przez koalicję zachodnich sojuszników. “Niemcy nie są sami, a konferencja w Ramstein to pokaże” – dodał polityk. W piątek w niemieckiej bazie NATO Ramstein odbędzie spotkanie grupy wspierającej Ukrainę. Wielu obserwatorów spodziewa się, że wtedy ogłoszone zostaną formalne decyzje dotyczące kolejnych dostaw.

Ben Wallace ogłosił w Izbie Gmin kolejne dostawy dla Ukrainy. Obok potwierdzonych już wcześniej Challengerów 2 i armatohaubic, Ukraińcy dostaną też kolejne pojazdy opancerzone, w tym tzw. “Buldogi” oraz kolejne rakiety (w tym te składające się na system “Starstreak”) i systemy do wyszukiwania i rozbrajania min. Listę uzupełnia sto tysięcy sztuk amunicji i “bezzałogowe systemy powietrzne”, które mają wesprzeć artylerię. Według ministerstwa obrony to największy dotąd pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

Szef komisji obrony w Izbie Gmin Tobias Ellwood zaapelował o rozważenie pomysłu, by zachodni sojusznicy zbudowali we wschodniej Polsce fabrykę amunicji bądź części zamiennych do używanego przez Ukraińców sprzętu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!