A. Duda: bezpieczna Europa to taka, w której Rosja ponosi klęskę

0
102
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Bezpieczna Europa to taka, w której Rosja ponosi klęskę – powiedział na Litwie prezydent Andrzej Duda. Przywódcy Polski, Litwy, Łotwy i Rumunii otworzyli w Kownie międzynarodową konferencję “The Idea of Europe”. 

Prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia konferencji powiedział, że po napaści Rosji na Ukrainę Europa, którą znaliśmy zmieniła się na zawsze. “Mimo to zachowujemy jedność w UE i w ramach NATO jesteśmy silni oraz gotowi, aby odpowiedzieć Rosji. Jestem przekonany, że idea Europy powinna dzisiaj obejmować również wzmocnienie naszych zdolności obronnych. Europa musi być zjednoczona i silna” – powiedział Andrzej Duda. Prezydent zaznaczył, że sukcesy Ukrainy zależą nie tylko od męstwa Ukraińców, ale też od skoordynowanego międzynarodowego wsparcia, również tego o charakterze wojskowym.

“Bezpieczna Europa to Europa, w której Rosja ponosi klęskę polityczną, wojskową i gospodarczą” – dodał prezydent zwracając uwagę, że Rosja ponosząca klęskę oznacza bezpieczeństwo między innymi dla Polski i krajów bałtyckich oraz całej Europy. 

Z kolei prezydent Litwy Gitanas Nauseda przypomniał, że jeszcze niedawno w Europie trwały dyskusje jakim krajem jest Rosja. “Myślę, że dzień 24 lutego zmienił wszystko i otworzył wszystkim oczy. Był to sygnał alarmowy dla wszystkich. Prawdopodobnie nie było to ostrzeżenie dla nas Litwinów, Polaków, Łotyszy, Estończyków, mieszkańców Rumunii, ponieważ nie mieliśmy złudzeń co do prawdziwych zamiarów Rosji” – wyjaśnił prezydent Litwy. Gitanas Nauseda przypomniał słowa Władimira Putina o tym, że upadek Związku Radzieckiego był największą katastrofą geopolityczną XX wieku. “Czasami trzeba uważnie słuchać tego co mówią dyktatorzy, bo czasami mówią prawdę. To była prawda dla niego, dla człowieka Związku Radzieckiego. A teraz widzimy pierwsze próby przywrócenia Związku Radzieckiego” – powiedział.

Litewski prezydent dodał, że jego zdaniem wojna nie wybuchła przy granicy z Europą, ale w Europie, gdyż Ukraina jest państwem europejskim. 

Podczas konferencji The Idea of Europe głos zabrał też prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski, który zaznaczył, że linia frontu na Ukrainie jest de facto linią frontu całej Europy i walcząc z Rosją Europa pomaga też samej sobie. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!