Francja: były szef MSW znów skazany

0
79
Fot. AFP/Le Monde
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Były szef francuskiego MSW Claude Gueant po raz kolejny skazany na karę więzienia. Polityk usłyszał wyrok w procesie dotyczącym finansowania swojej kampanii parlamentarnej. Kilka miesięcy temu były minister i szef gabinetu prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego odsiedział wyrok w innej sprawie.

Claude Gueant został skazany na sześć miesięcy pozbawienia wolności. Kara zostanie przekształcona na areszt domowy z obowiązkiem noszenia bransolety elektronicznej. Były szef francuskiego resortu spraw wewnętrznych będzie też musiał zapłacić grzywnę w wysokości 30 tysięcy euro.

Sąd uznał Claude’a Gueanta winnym sfałszowania sprawozdania finansowego z swej kampanii wyborczej w 2012 roku do niższej izby parlamentu. Polityk twierdzi, że jest niewinny i zapowiedział, że odwoła się od wyroku.

Claude Gueant jest pierwszym byłym ministrem spraw wewnętrznych Francji, który został skazany na więzienie. W grudniu ubiegłego roku trafił do aresztu na trzy miesiące za nielegalną wypłatę premii w resorcie. Obecnie przeciwko politykowi toczy się też inny proces oraz śledztwo. Obie sprawy są związane z działaniami Gueanta w czasach prezydentury Nicolasa Sarkozy’ego w latach 2007-2012.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!