Finlandia chce przeznaczyć 139 mln euro na ogrodzenie na granicy z Rosją

0
70
Fot. euronews.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Finladnia chce przeznaczyć w przyszłym roku 139 milionów euro na budowę ogrodzenia na części wschodniego odcinka granicy z Rosją – poinformował tamtejszy rząd. W tym roku wybudowano już tymczasowe ogrodzenie, które kosztowało 6 milionów euro. Budowa właściwego ma ruszyć w 2023 roku.

Środki przeznaczone dla fińskiej Straży Granicznej są częścią proponowanych przez rząd poprawek do przyszłorocznego budżetu. Jeśli zostaną przyjęte, finansowanie pozwoli na rozpoczęcie budowy faktycznego ogrodzenia granicznego, w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas pilotażowego projektu. Jutro Straż Graniczna ma podać szczegóły lokalizacji i wyglądu testowego ogrodzenia.

Finlandia ma najdłuższą granicę z Rosją w Unii Europejskiej – o długości około 1340 km. Ogrodzenie ma przebiegać wzdłuż odcinków granicy, które są najbardziej narażone na jej nielegalne przekraczanie lub działania hybrydowe, takie jak w Polsce i w krajach bałtyckich w ubiegłym roku. 

Na początku roku była minister środowiska i obecna minister spraw wewnętrznych Krista Mikkonen obiecała, że ​​budowa ogrodzenia granicznego będzie uwzględniać kwestie przyrodnicze, w tym przemieszczanie się dzikich zwierząt przez granicę.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!