Z. Rau: Francja podtrzymała swoje zainteresowanie ws. budowania elektrowni jądrowej atomu w Polsce

0
90
Fot. MSZ
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Szef MSZ Zbigniew Rau podkreślił, że Francja podtrzymuje zainteresowanie udziałem w projekcie polskiej elektrowni atomowej. Na ten temat przebywający z wizytą w Paryżu szef polskiej dyplomacji rozmawiał ze swoją odpowiedniczką Catherine Colonną.

Zbigniew Rau poinformował stronę francuską o tym, jakimi kryteriami kieruje się Polska w wyborze kolejnych partnerów do rozwoju energetyki jądrowej.

“Kierujemy się trzema przesłankami: kwestiami natury technologicznej, kwestiami finansowania tych projektów, ale także uwarunkowaniami geopolitycznymi. Strona francuska podtrzymała swoje zainteresowanie uczestnictwem w tym projekcie” – powiedział Zbigniew Rau.
Minister spraw zagranicznych zaznaczył, że nie ma jeszcze ustaleń sprawie szczegółów inwestycji w trzecią elektrownię atomową w Polsce. “Nie zapadły decyzje, jeśli chodzi o udział podmiotów zewnętrznych, sprawa jest otwarta” – dodał.

Do wizyty szefa MSZ w Paryżu doszło po tym, jak na początku listopada Polska zdecydowała, że pierwsza elektrownia atomowa zostanie oparta o technologię amerykańskiej firmy Westinghouse. Obiekt powstanie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony do 2033 roku.

Z kolei pod koniec października spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej z wykorzystaniem technologii koreańskiej. Propozycja francuska to technologia koncernu państwowego EDF.
W sumie, w planach rządu jest budowa sześciu reaktorów w trzech elektrowniach atomowych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!