Europa

Wstępne porozumienie: za 13 lat nowe auta sprzedawane w UE tylko zeroemisyjne

28/10/2022 0 komentarzy

Jest wstępne porozumienie, by za 13 lat nowe auta sprzedawane w Unii były zeroemisyjne. Tak uzgodnili przedstawiciele europosłów i krajów członkowskich.

Negocjacje prowadziły Czechy, kierujące pracami Wspólnoty w tym półroczu. Samochody na benzynę czy diesle wyprodukowane przed 2035 rokiem będą mogły być nadal sprzedawane. By przepisy weszły w życie, muszą uzyskać jeszcze ostateczną zgodę Parlamentu Europejskiego i unijnych państw. Polska była jednym z przeciwników tych rozwiązań. 

Zakaz sprzedaży w Unii od 2035 roku nowych aut osobowych i lekkich dostawczych z silnikami spalinowymi to propozycja Komisji Europejskiej sprzed kilkunastu miesięcy. Negocjatorzy Europarlamentu i unijnych krajów poparli te rozwiązania, wyznaczając także cel pośredni – koncerny będą zmuszone do 2030 roku obniżyć emisję CO2 w nowych autach osobowych o 55 procent, a w nowych autach dostawczych o 50 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Podczas dyskusji na unijnych naradach ministerialnych przedstawiciele polskiego rządu argumentowali, że na takie zaostrzenie norm w sektorze motoryzacyjnym rynki i społeczeństwa nie są jeszcze gotowe. Teraz gdy kraje członkowskie będą decydować o przyjęciu tych regulacji, obowiązywać będzie głosowanie większościowe.

Zaostrzenie norm w sektorze motoryzacyjnym to jeden z elementów pakietu klimatycznego, który przewiduje osiągnięcie neutralności klimatycznej przez Unię do 2050 roku.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych