Francja: jubileuszowe obchody w Przestrzeni Muzealnej W.Gombrowicza

0
178
Fot. fotonova/Newsweek.pl
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Vence na południu Francji odbywają się obchody piątej rocznicy powstania Przestrzeni Muzealnej Witolda Gombrowicza. Z tej okazji rozbudowano ekspozycję znajdującą się w dawnym mieszkaniu pisarza. Zorganizowano też serię wydarzeń kulturalnych z udziałem polskich artystów.

Uroczystości jubileuszowe w Vence rozpoczynają się pokazem spektaklu w wykonaniu Andrzeja Seweryna i Jerzego Radziwiłowicza. Aktorzy będą czytać korespondencję Witolda Gombrowicza z francuskim malarzem Jeanem Dubuffetem. Jutro przedstawiciele polskich i francuskich władz oraz wdowa po pisarzu Rita Gombrowicz otworzą nową poszerzoną ekspozycję poświęconą życiu i twórczości autora “Ferdydurke”.

W programie obchodów znalazła się też inauguracja plenerowej wystawy plakatów poświęconych Gombrowiczowi. Przewidziano także spacer po mieście śladami pisarza oraz turniej szachowy. Gra ta była jedną z ulubionych rozrywek Gombrowicza. Uroczystości zakończą się koncertem zespołu Kapela ze Wsi Warszawa.

Witold Gombrowicz przeprowadził się do Vence pod koniec życia, w 1964 roku. Zmarł pięć lat później i został pochowany na tamtejszym cmentarzu miejskim.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!