Unijni ministrowie transportu chcą być przygotowani na ewentualną kolejną falę uchodźców z Ukrainy. Rozmawiali dziś o tym podczas nieformalnego szczytu w Pradze.
Polski minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że w trakcie posiedzenia zaproponowano powołanie zespołu, który miałby się zająć przygotowywaniem procedur na wypadek wzrostu liczby uchodźców. “Celem jest przygotowanie działań, które pozwolą uchodźcom z granicy, już po stronie Polskiej, udać się bezpośrednio do każdego z państw Unii Europejskiej, aby nie zostawali oni na granicy lub w województwach granicznych” – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem minister Andrzej Adamczyk.
Szef resortu infrastruktury wyjaśnił, że wstępne rozmowy dotyczyły koncepcji biletu europejskiego dla obywateli Ukrainy, który umożliwiłby podróż do dowolnego miejsca w Unii. Mowa jest także o wykorzystaniu taboru kolejowego lub autokarów z państw członkowskich. “Niech każde z państw ma to poczucie, że tak samo pomaga uchodźcom jak Polacy, Czesi czy Słowacy” – dodał Andrzej Adamczyk.
Nieformalne posiedzenie ministrów transportu dotyczyło również rozwoju europejskiej sieci kolejowej i inwestycji w kolej dużych prędkości. Czeski minister transportu Martin Kupka powiedział, że dla Europy Środkowej kluczowe są połączenia na trasie Warszawa-Brno-Wiedeń i Berlin-Praga-Wiedeń. Rozmawiano także o włączeniu w europejską sieć Mołdawii i Ukrainy, przy jednoczesnym odcięciu Rosji i Białorusi.
Minister Andrzej Adamczyk podkreślił znaczenie szlaków Rail Baltica i Rail Carpatia. “Mówiliśmy o konieczności realizacji linii kolejowej w korytarzu karpackim. Komisja Europejska potwierdza, że jest on potrzebny. W dzisiejszych spotkaniach wielokrotnie mówiono o tym szlaku kolejowym jako ważnym nie tylko z punktu widzenia nie tylko interesów gospodarczych Unii Europejskiej, ale szczególnie z punktu widzenia bezpieczeństwa militarnego” – powiedział Andrzej Adamczyk, który wraz z greckim ministrem podpisał w Pradze memorandum o współpracy przy tworzeniu połączenia kolejowego wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej.
Nieformalne posiedzenie unijnych ministrów dotyczyło także wspólnych działań podejmowanych na rzecz popularyzacji kolei jako środka transportu towarowego i pasażerskiego. Rozmowy dotyczyły wspólnego europejskiego biletu i synchronizacji połączeń kolejowych. Rozmawiano również o potrzebie wprowadzania oszczędności w związku z kryzysem energetycznym.