Wspólne ćwiczenia obrony cywilnej

0
64
Fot. wojsko-polskie.pl
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Państwa bałtyckie, Polska i Finlandia zorganizują wspólne ćwiczenia obrony cywilnej – wynika z komunikatu litewskiego ministerstwa spraw wewnętrznych. Szefowie resortów ustalili to dzisiaj podczas spotkania w Helsinkach.


Szefowa litewskiego MSW Agne Bilotaite cytowana w komunikacie swojego resortu powiedziała, że wojna na Ukrainie oraz jej konsekwencje stanowią poważne wyzwania dla wszystkich państw w regionie. “Musimy na nie odpowiedzieć solidarną postawą i środkami regionalnymi” – zaznaczyła. Jak dodała, kraje znajdujące się w sąsiedztwie Rosji są gotowe do koordynacji działań oraz wymiany doświadczeń.


Podczas spotkania w Helsinkach uzgodniono, że będą prowadzone wspólne konsultacje dotyczące między innymi ochrony ludności czy infrastruktury oraz zaprezentowano strukturę zarządzania kryzysowego poszczególnych państw. Ministrowie omówili również potrzebę wzmocnienia ochrony infrastruktury strategicznej. Ta ostatnia kwestia została poruszona w związku z niedawnym atakiem na gazociągi Nord Stream.


Szefowa litewskiego MSW zaznaczyła, że trzeba się przygotować na nowe realia, “w tym na możliwość użycia broni jądrowej na Ukrainie”. Jej zdaniem zagrożenie stanowi też leżąca zaledwie 40 kilometrów od Wilna białoruska elektrownia atomowa w Ostrowcu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!