Węgry: poprawki w kodeksie karnym

0
144
Węgry
Fot. Schengen Visa
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Węgierskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło pierwszy pakiet poprawek kodeksu postepowania karnego, które mają zbliżyć do porozumienia z Komisją Europejską. Jeśli do połowy listopada Węgry nie przyjmą wszystkich uzgodnionych z Komisją ustaw i poprawek do ustaw – dojdzie do głosowania nad zablokowaniem 7,5 mld euro dotacji dla tego kraju.


Pakiet przeforsowany dziś przez koalicję rządzącą Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratyczną Partię Ludową wprowadza nieznaną w węgierskim prawie procedurę prawną. Nazwano ją: „Postępowaniem w przypadku przestępstwa priorytetowego związanego z wykonywaniem władzy publicznej lub zarządzaniem mieniem publicznym”. Dzięki temu przepisowi, każdy obywatel będzie mógł zgłosić i przed sądem oskarżać na przykład urzędnika państwowego o korupcję czy nieprawidłowości przy rozporządzaniu majątkiem państwa. Za poprawkami głosowało 136 posłów, w tym członkowie dwóch partii opozycyjnych. Pozostali albo wstrzymali się, albo, tak jak największa partia opozycyjna – Koalicja Demokratyczna głosowali przeciwko.


Kilka tygodni temu Komisja Europejska jednogłośnie opowiedziała się za obcięciem środków dla Węgier o mniej więcej 7,5 miliarda euro w ramach procedury warunkowości. Dano jednak Węgrom czas do połowy listopada na wprowadzenie uzgodnionych zmian w prawie, szczególnie jeśli chodzi o przepisy antykorupcyjne. Jeśli ruchy rządu w Budapeszcie będą satysfakcjonowały Komisję, to ta – albo będzie rekomendowała przywrócenie środków, albo przedłużenie o trzy miesiące czasu na wprowadzenie przepisów.
Do obcięcia środków w ramach mechanizmu warunkowości w Radzie Europejskiej nie jest potrzebna jednomyślność

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!