Francja: demonstracje poparcia dla kobiet w Iranie

0
157
Fot. Le Monde/AFP photo
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

We Francji odbywają się w ten weekend demonstracje poparcia dla irańskich kobiet. W Iranie od kilku dni trwają protesty po śmierci Mahsy Amini – 22-letniej Kurdyjki, która zmarła po zatrzymaniu przez policję obyczajową za rzekome niewłaściwe noszenie islamskiej chusty. Wskutek protestów zginęło co najmniej 41 osób, a ponad 700 zostało aresztowanych.

Francuskie media informują, że wczoraj demonstracje poparcia dla irańskich kobiet odbyły się między innymi w Marsylii, Bordeaux, Strasburgu i Lyonie. Dwie demonstracje zorganizowano także w Paryżu. Kolejne protesty odbędą się dzisiaj na paryskim placu Trocadero oraz przed irańską ambasadą. 

Demonstracje są organizowane przez irańskie i kurdyjskie stowarzyszenia. Uczestnicy protestów wzywają prezydenta Francji Emmanuela Macrona do potępienia działań irańskich władz. Demonstranci krytykują też francuskiego przywódcę za to, że spotkał się w ubiegłym tygodniu w ONZ z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim, i uścisnął jego dłoń przed kamerami. Jak podają francuskie media, zdjęcia ze spotkania oburzyły uczestników protestów w Iranie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!