Jest ostateczna zgoda PE na przekazanie Ukrainie 5 mld euro tanich pożyczek

0
158
UE Unia Europa
Fot. REUTERS/Yves Herman
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jest ostateczna zgoda Parlamentu Europejskiego na przekazanie Ukrainie 5 miliardów euro bardzo tanich pożyczek. Za głosowało 534 europosłów, przeciw było 30, wstrzymało się 26. W najbliższy wtorek formalnie zaakceptują te decyzję unijni ministrowie.

To część 9-miliardowego pakietu finansowego, który Unia obiecała Ukrainie w maju. Do tej pory, z powodu sporów wśród państw członkowskich co do gwarantowania pożyczek, wypłacono zaledwie miliard euro. Pieniądze są na pokrycie pilnych potrzeb, między innymi wypłaty wynagrodzeń w sferze budżetowej i świadczeń socjalnych. Ten pakiet finansowy to jednak kropla w morzu potrzeb Ukrainy.

Szacuje się, że miesięcznie potrzebuje ona około 5-6 miliardów euro. Natomiast potrzeby finansowe na odbudowę kraju liczone są już w setkach miliardów. Z raportu przygotowanego przez rząd Ukrainy, Komisję Europejską i Bank Światowy wynika, że koszt odbudowy wyniesie 349 miliardów euro. Dokument opublikowany w ubiegłym tygodniu to pierwsza tak obszerna analiza skutków wojny rozpętanej przez Rosję w dwudziestu różnych sektorach. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!