Łotwa stopniowo przywraca obowiązkową służbę wojskową

0
104
Fot. Nikkei Asia
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Łotwa stopniowo przywraca obowiązkową służbę wojskową. Ryga uzasadnia tę decyzję zagrożeniem ze strony Rosji. Pierwszy pobór przewidziano na przyszły rok. 

Łotewski minister obrony Artis Pabriks oświadczył, że w 2023 roku odbędą się dwie tury poboru do wojska, które mają zapewnić około tysiąca nowych żołnierzy. Część z nich zostanie powołana na zasadzie dobrowolności. Jednak od lata zasadnicza służba wojskowa będzie obowiązkowa dla osób, które zostaną do niej skierowane.Trwać będzie 11 miesięcy. Do wojska będą mogły też zgłaszać się kobiety.

 W 2028 roku zostanie wprowadzony pełny obowiązek odbycia służby wojskowej dla wszystkich mężczyzn pomiędzy 18, a 27 rokiem życia. Łotewski rząd liczy na to, że dzięki temu do 31 tysięcy wzrośnie liczba żołnierzy zawodowych. W planie jest również utworzenie sił rezerwy o wysokiej gotowości bojowej, które liczyć będą 20 tysięcy żołnierzy. W krótkim czasie będą mogły być one zmobilizowane do obrony państwa. W czasie pokoju rezerwiści będą regularnie powoływani do udziału w krótkich ćwiczeniach. Proponowane przez rząd zmiany musi zatwierdzić jeszcze łotewski parlament. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!