Szef MAEA R. Grossi po wizycie w zaporoskiej elektrowni atomowej

0
154
elektrownia
Fot. CNBC
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Dwie grupy ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, w tym stała misja, pozostaną w zaporoskiej elektrowni na Ukrainie. Poinformował o tym szef MAEA Rafael Grossi, który zakończył wizytę w zakładzie i przekroczył punkt kontrolny w Zaporożu oddzielający bezpieczny obszar, kontrolowany przez Ukraińców. 

Na zorganizowanej tam konferencji prasowej powiedział, że misja na terenie elektrowni będzie podzielona na dwie grupy. “Pierwsza z grup pozostanie tam do niedzieli lub poniedziałku. Będzie oceniać sytuację na miejscu i zagłębi się w temat, żebyśmy mogli przygotować potem raport. A oprócz tego ustanawiamy tam stałą misję naszych ekspertów, by przekazywali mi i nam wszystkim neutralną i prawidłową technicznie informację o tym, co dzieje się na miejscu” – mówił Rafael Grossi. 

Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest największym zakładem produkującym energię z atomu w Europie. Na początku marca jej teren został zajęty przez siły rosyjskie. Wojska Kremla rozmieściły tam sprzęt i amunicję oraz ostrzeliwują okolicę.

Unia Europejska potępia działania Rosjan wokół elektrowni w Enerhodarze i wzywa Federację Rosyjską do natychmiastowego przekazania kontroli nad elektrownią Ukrainie. Wczoraj dotarła tam misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Jak mówił przewodniczący jej Rafael Grossi – w ciągu kilku godzin pracy w elektrowni jądrowej w Zaporożu zobaczył “kluczowe rzeczy” i otrzymał wiele informacji, a wyjaśnienia były przejrzyste. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!