Ukraina: 1 września rozpoczną pracę jedynie szkoły wyposażone w schrony

0
140
Fot. UNICEF / Kozalov
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

1 września na Ukrainie rozpoczną pracę jedynie szkoły i przedszkola wyposażone w schrony. Obecnie mniej niż jedna czwarta placówek posiada odpowiednie pomieszczenia, które pozwalają na ukrycie się w razie rosyjskiego ataku.

Ukraińscy uczniowie nie chodzą do szkół od lutego, kiedy to rozpoczęła się pełnowymiarowa rosyjska inwazja. Dzieci i młodzież korzystają z nauczania przez internet.

Obecnie jedynie 11 procent ukraińskich placówek oświatowych – szkół, przedszkoli i szkół wyższych – posiada schrony przeciwbombowe z prawdziwego zdarzenia. Inne placówki zaadaptowały pomieszczenia na takie schrony. Łącznie 23 procent szkół mogłoby rozpocząć nauczanie. Pozostałe, jeśli nie zorganizują schronów – od 1 września będą prowadzić lekcje za pomocą internetu.

Jednak szef ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych Denys Monastyrski podkreśla, że dużej części szkół uda się przygotować odpowiednie pomieszczenia. Jak zaznaczył, szkoły i samorząd prowadzą prace, aby odpowiednio przygotować placówki do nauczania w trybie off-line.

Rosjanie od lutego uszkodzili ponad 2 tysiące ukraińskich placówek oświatowych. Ponad 200 zostało całkowicie zniszczonych w wyniku rosyjskich ataków.

Od początku pełnowymiarowej wojny rosyjska armia zabiła 358 dzieci. Raniła 681. Tysiące ukraińskich dzieci zostało też przymusowo deportowanych do Rosji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!