Czechy chcą kupić amerykańskie myśliwce F-35 Lightning

0
142
Fot. The Times of Israel
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Czeskie siły powietrzne będą korzystać z amerykańskich myśliwców F-35 Lightning. Rząd Petra Fiali zdecydował o rozpoczęciu negocjacji z USA w sprawie dostaw samolotów. Jak poinformowano, będzie to najdroższy zakup w historii czeskiej armii. 

Czesi chcą kupić 24 myśliwce F-35 Lightning. Zastąpią one szwedzkie Gripeny, które Czechy dzierżawią do 2027 roku z opcją przedłużenia umowy o dwa lata.

Premier Petr Fiala powiedział, że zakup amerykańskich myśliwców jest istotny dla modernizacji armii i wypełniania zobowiązań sojuszniczych. “Są to też ważne decyzje w czasie, kiedy bezpieczeństwo Europy i Republiki Czeskiej jest poddawane nowym wyzwaniom, które stawia rosyjska agresja na Ukrainę” – powiedział szef czeskiego rządu.

Minister obrony Jana Czernochova wyjaśniła, że decyzja o zakupie F-35 wynika z rekomendacji armii. Dodała, że negocjacje z Amerykanami potrwają do października przyszłego roku.

Czeski rząd zdecydował również o odwołaniu przetargu na dostawę bojowych wozów piechoty i zamierza negocjować bezpośrednio ze Szwedami zakup maszyn CV90. Rozmowy na ten temat będą koordynowane ze Słowacją. Rząd w Bratysławie zdecydował w czerwcu o zakupie 152 pojazdów szwedzkiej produkcji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!