Wielka Brytania wysłała myśliwce na ćwiczenia do Szwecji i Finlandii

0
173
Fot. raf.mod.uk
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Królewskie Siły Powietrzne Wielkiej Brytanii wysłały myśliwce Typhoon FGR4 i F-35B Lightning do Finlandii, a Typhoon FGR4 – do Szwecji. Wzięły one udział w szkoleniach samolotów myśliwskich w ramach zwiększonej obecności w regionie – poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony. 

Ćwiczenia, które odbywały się w ciągu ostatniego miesiąca na prośbę państw-gospodarzy, pozwoliły partnerskim siłom powietrznym opracować wspólną taktykę i wzmocnić zdolność do wspólnego działania. Dwa F-35B i cztery Typhoony przeprowadziły szkolenia bojowe z użyciem fińskich F-18 Hornetów i szwedzkich samolotów Gripen. 

Ćwiczenia są wypełnieniem deklaracji o wzajemnym zapewnieniu bezpieczeństwa, które Wielka Brytania podpisała z tymi państwami w maju, w trakcie ich składania wniosków o przystąpienie do NATO. 

Minister obrony Ben Wallace powiedział, że Finlandia i Szwecja są ważnymi partnerami w dziedzinie obronności i ich wstąpienie do NATO wzmocni sojusz w obliczu odnowionego zagrożenia w Europie. Z kolei szwedzki minister obrony Peter Hultqvist powiedział, że Wspólne Siły Ekspedycyjne przyczyniają się do utrzymania bezpieczeństwa i stabilności w regionie. 

Jeszcze w tym miesiącu Wielka Brytania rozmieści myśliwce F-35B w Norwegii w celu dalszego szkolenia integracyjnego z Norweskimi Siłami Powietrznymi.

Samoloty trafiły również do Konyi w Turcji w celu podobnego zintegrowanego szkolenia myśliwców z tureckimi siłami powietrznymi. W ćwiczeniach wzięły też udział samoloty pakistańskie, jordańskie i azerbejdżańskie. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!