Wołodymyr Zełenski o Wyspie Węży

0
163
Zelensky
Fot. Ukrinform
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Ukrainy w najnowszym wystąpieniu podziękował Siłom Zbrojnym swojego kraju, że doprowadziły do opuszczenia Wyspy Węży przez Rosjan. Była ona okupowana od pierwszych dni wojny.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że w obserwacji i ostrzale wyspy brały udział: wywiad, żołnierze sił specjalnych, lotnictwo i artyleria. “Wyspa Węży jest miejscem strategicznym, dlatego doszło do zmiany sytuacji na Morzu Czarnym. To nie gwarantuje jeszcze bezpieczeństwa ani tego, że wróg nie powróci, ale ogranicza jego możliwości działania. Krok za krokiem wypychamy ich z naszego morza, naszej ziemi i naszego nieba” – dodał.

Wyspa Węży zyskała rozgłos dzięki jej obrońcom, którzy w pierwszych dniach rosyjskiej agresji z poświęceniem odpierali ataki Rosjan. Gdy dowództwo rosyjskiego krążownika, bombardującego samotną placówkę, zażądało kapitulacji obrońcy udzielili niecenzuralnej odpowiedzi, którą powtórzyły media na całym świecie. Zdanie stało się symbolem ukraińskiego oporu wobec Rosjan. Pojawiało się na koszulkach, plakatach, było malowane na ukraińskim sprzęcie wojennym. Poczta Ukrainy poświęciła obrońcom wyspy okolicznościowy znaczek.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!