UK: w Stratford nad Avon stanie pomnik J. Kochanowskiego

0
407
Fot. Facebook: Polish Cultural Institute
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jan Kochanowski przybędzie dziś do miasta Szekspira – już na stałe. W angielskim Stratford nad rzeką Avon stanie pomnik słynnego polskiego poety.

Jan Kochanowski stoi nad grobem ukochanej córki. Oczy ma wzniesione ku niebu. Krzyczy. Rzeźbiarz Andrew Lilley podkreśla, że chodziło mu, by rzeźba kipiała emocjami. „Początkowo mówiliśmy o popiersiu naturalnych rozmiarów. Ale ja powiedziałem: słuchajcie, to byłaby wtedy kolejna rzeźba jakiegoś faceta z brodą. Nikt nawet na nią spojrzy. W rodzinnym mieście Szekspira potrzebna jest prawdziwa dramaturgia. Ludzie wtedy przystaną, zaczną pytać: kim jest ten człowiek? Dlaczego krzyczy?” – mówi Polskiemu Radiu artysta. Dodaje, że chciał uchwycić ból, z którego narodziły się treny i moment, w którym poeta mierzy się z filozofią stoicyzmu, która dotąd była dla niego oparciem, a w chwili utraty dziecka przestała dostarczać mu odpowiedzi.

Pomnik stanie na zachodzie miasta, w okolicy domu Anne Hathaway, ukochanej żony Szekspira, „To miejsce bardzo przypomina Czarnolas” – mówi Karolina Gorazda z Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. I przypomina, że bolesne doświadczenie utraty dziecka łączy polskiego mistrza z mistrzem elżbietańskiej Anglii. „Hamnet zmarł w wieku 11 lat. Niewykluczone, że ta strata zainspirowała Barda do napisania słynnej tragedii o duńskim księciu” – podkreśla rozmówczyni Polskiego Radia.

Odsłonięciu pomnika towarzyszyć będzie dwudniowy minifestiwal poświęcony Janowi Kochanowskiemu. W programie są między innymi: koncert muzyki z czasów Tudorów i wykonanie dzieł Mikołaja Gomółki. Będą warsztaty i teatralny odczyt „Trenów”. Slawista i tłumacz Charles Kraszewski opowie na wykładzie o związkach między twórcami – literackich i intelektualnych, bo nigdy się ze sobą nie spotkali.

Pomnik to pomysł Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. Na odsłonięciu będą między innymi burmistrzyni Stratford-upon-Avon Gill Cleeve i ambasador RP w Londynie Piotr Wilczek, a także Peter Kyle z organizacji zarządzającej okolicznymi miejscami upamiętniającymi Williama Szekspira.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!