Czechy: rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zasiłek na każde dziecko

0
438
Czechy
Fot. Czech Chamber of Deputies. / Photo by CC
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Czeski rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej jednorazowy zasiłek na każde dziecko. Jego wypłata będzie uzależniona od wysokości przychodów w danym gospodarstwie domowym. Projekt trafi teraz do parlamentu.

Zasiłek w wysokości 5 tysięcy koron, czyli około 930 złotych, zostanie wypłacony w sierpniu na każde dziecko do 18. roku życia. Automatycznie otrzymają go te rodziny, które czerpią już świadczenia z budżetu państwa. Pozostali będą musieli złożyć wniosek. Zasiłek będzie przysługiwać każdej rodzinie, której łączny dochód brutto nie przekroczył w ubiegłym roku miliona koron, a więc około 185 tysięcy złotych.

Wypłaty obejmą ponad półtora miliona dzieci. Premier Petr Fiala powiedział, że zasiłek jest odpowiedzią rządu na obecną sytuację. “Osoby, które mają dzieci, w znacznym stopniu odczuwają rosnące ceny energii i produktów spożywczych. Celem projektu jest wsparcie rodzin z niskimi i średnimi dochodami” – podkreślił premier Czech.

Projektem ustawy wprowadzającej jednorazowy zasiłek zajmie się teraz Izba Poselska. Posłowie opozycji zapowiedzieli zgłoszenie poprawek. Chcą między innymi rozszerzyć grono beneficjentów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!