UK – badanie: kryzys uderza w Brytyjczyków

0
148
Fot. indiatimes.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Kryzys uderza w domowe budżety Brytyjczyków. Według dzisiejszego badania dla pracowni Ipsos i telewizji Sky News wielu decyduje się na oszczędności na ogrzewaniu, zostawia samochód w garażu, a nawet rezygnuje z obiadu czy kolacji. To efekt rosnących cen energii i inflacji spowodowanych wojną na Ukrainie i pandemią.

Kryzys wżera się w budżety domowe, a Brytyjczycy wprowadzają w życie plany awaryjne. 2/3 ankietowanych wyłączało ostatnio ogrzewanie, zamiast ciepłych kaloryferów wybierając swetry i koce. Taniej zostać w domu, więc ponad połowa badanych ograniczała wyjścia do restauracji czy klubu. Dwóch na pięciu Brytyjczyków po zakupy chodzi teraz do tańszych supermarketów. Samochody 44 procent pytanych częściej zostają w garażach. Powodem są rosnące ceny paliwa. Ponad 1/4 badanych przyznaje, że by zaoszczędzić rezygnuje czasem z posiłku.

Z dzisiejszych danych wynika, że inflacja – obecnie na poziomie 7 procent – pożera wypłaty Brytyjczyków. Realne płace, nie uwzględniając premii, spadły o ponad 1 procent. Bezrobocie jest za to na poziomie najniższym od niemal pół wieku. W okresie od stycznia do marca wyniosło 3,7 procent i po raz pierwszy w historii było niższe niż liczba wakatów. Rząd podkreśla, że to sukces polityki nastawionej na tworzenie miejsc pracy. W niektórych sektorach to jednak symptom problemów dla pracodawców: nie mogą znaleźć rąk do pracy, a rekrutację zza granicy utrudnia brexit.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!