Rozpoczyna się 75. międzynarodowy festiwal filmowy w Cannes

0
161
Fot. NewsNCR
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

We Francji rozpoczyna się dziś 75. międzynarodowy festiwal w Cannes – największa impreza filmowa na świecie. 
O Złotą Palmę Cannes przyznawaną najlepszemu filmowi powalczy 21 produkcji, w tym jedna z Polski. W programie festiwalu znalazły się w sumie trzy polskie filmy. 

Festiwal rozpocznie się tradycyjnym przejściem gwiazd po czerwonym dywanie przed pałacem festiwalowym w Cannes. Podczas gali otwarcia honorową palmę otrzyma amerykański aktor Forest Withaker. Następnie odbędzie się pokaz filmu “Cięcie” francuskiego reżysera Michela Hazanaviciusa.

Od jutra rozpoczną się pokazy filmów startujących w konkursie głównym. Jednym z kandydatów do Złotej Palmy jest polski film „EO” Jerzego Skolimowskiego, opowiadający o losach cyrkowego osiołka.

To nie jedyny polski akcent na tegorocznym festiwalu w Cannes. Aktorka Joanna Kulig będzie członkinią jury sekcji „Un Certain Regard” obejmującej filmy debiutanckie i eksperymentalne. O nagrodę w tej kategorii powalczy film Agnieszki Smoczyńskiej „Silent Twins”. W Cannes zostanie też wyświetlony krótkometrażowy film Olgi Kłysewicz „Jutro nas tam nie ma”. Ponadto kanneńską nagrodę „Złotę Oko” za najlepszy film dokumentalny wręczy reżyserka Agnieszka Holland, która przewodniczy jury w tej kategorii. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!