Francuski senator: zapasy broni i amunicji we Francji są niewystarczające

0
189
Fot. Goad News
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Francuski senator i przewodniczący komisji do spraw polityki międzynarodowej i obrony Christian Cambon ostrzega przed brakiem zapasów broni i amunicji we Francji. Senator stwierdził w wywiadzie dla radia Europe 1, że od wielu lat francuskie władze zaniedbywały tę kwestię. Potwierdził także, że Francja kontynuuje dostawy broni i sprzętu wojskowego dla Ukrainy.

Senator Christian Cambon stwierdził na antenie radia Europe 1, że wojna na Ukrainie sprawiła, iż na pierwszy plan wysunęła się kwestia dozbrojenia francuskiej armii. “Do tej pory uważano, że gromadzenie broni nie ma sensu, ponieważ i tak z niej nie korzystamy i panuje pokój. Teraz zdajemy sobie sprawę z tego, że od bardzo dawna nie dysponujemy zasobami wystarczającymi do trwałego zaangażowania się w konflikt na kilka tygodni, miesięcy czy lat” – stwierdził przewodniczący senackiej komisji do spraw obrony. Podkreślił, że należy wyciągnąć wnioski z działań rosyjskich wojsk na Ukrainie, które niszczą kraj bombami i rakietami.

“Nasza obrona powietrzna musi zostać całkowicie przemyślana, aby sprawdzić, czy przy obecnych zapasach broni jesteśmy w stanie obronić nasze terytorium.” – przekonywał senator, zaznaczając, że niektóre bazy wojskowe we Francji nie dysponują odpowiednimi systemami obrony antyrakietowej.

Christian Cambon nie zaprzeczył informacjom ukraińskiego rządu, jakoby Francja dostarczała Ukrainie pociski rakietowe ziemia-powietrze. Tłumaczył, że francuskie władze nie upubliczniają tych informacji z powodów bezpieczeństwa.

Senator zauważył, że wojna na Ukrainie gruntownie zmienia sposób myślenia francuskich władz w zakresie obronności. Wyraził nadzieję, że podczas swojej drugiej kadencji prezydent Emmanuel Macron zwiększy budżet obronny z 40 do 50 miliardów euro rocznie do 2025 roku – tak jak obiecywał podczas kampanii wyborczej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!