Szwecja przeznaczy ponad 155 milionów euro na wzmocnienie infrastruktury wojskowej Gotlandii

0
194
Fot. The Straits Times/AFP photo
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Szwedzki rząd przeznaczy ponad 155 milionów euro na wzmocnienie infrastruktury wojskowej Gotlandii, w tym między innymi na rozbudowę koszar. 

Minister obrony Szwecji Peter Hultqvist twierdzi, że nie można wykluczyć ataku Rosji na Szwecję. Z kolei Niklas Granholm, dyrektor ds. badań w Szwedzkiej Agencji Badań nad Obronnością wskazał, że remilitaryzacja Gotlandii wynika z napiętej sytuacji na Ukrainie. “To, że Rosja jest gotowa użyć siły militarnej przeciwko swoim mniejszym sąsiadom – to zmieniło tutejszą ocenę” – wyjaśnił Niklas Granholm.

,,Rosjanie nie próbowali przejąć Gotlandii (z wyjątkiem kilkutygodniowej okupacji na początku XIX wieku). Kiedy zimna wojna się rozluźniła, rząd szwedzki ocenił swoje stosunki z Moskwą jako stabilne i postanowił całkowicie rozbroić wyspę. Do 2005 roku nie było tam już stałych jednostek wojskowych” – wskazał mieszkaniec Gotlandii Henrik Hellvard, który odbywał kiedyś obowiązkową służbę na wyspie.

Szwedzki rząd wysłał na Gotlandię wojska i człołgi w 2016 roku, dwa lata po tym, jak Moskwa nielegalnie zaanektowała czarnomorski półwysep Krym. W 2019 roku, w obliczu wzrostu napięcia, szwedzkie wojsko rozmieściło na wyspie na Morzu Bałtyckim zmodernizowany system obrony przeciwrakietowej ziemia-powietrze. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!