Niemcy chcą pomóc Ukrainie za pośrednictwem Słowenii

0
253
Fot. turnednews.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Niemcy chcą zapewnić Słowenii dostawy ciężkiego sprzętu wojskowego, by ta w zamian wysłała swoje pojugosławiańskie czołgi na Ukrainę – poinformowała niemiecka minister obrony Christine Lambrecht. Do tej pory Berlin mimo próśb Kijowa i ofert własnego przemysłu obronnego, odrzuca możliwość skierowania dostaw ciężkiego sprzętu z Niemiec na Ukrainę. Według Lambrecht, Słoweńcy mogą otrzymać w ramach porozumienia wozy bojowe Marder i transportery opancerzone Fuchs. Słowenia dysponuje 14 czołgami T-72, w jugosłowiańskiej wersji M-84 z późniejszymi modernizacjami, m.in. dotyczącymi optyki.

 Według Lambrecht, z którą rozmawiała telewizja NTV, Słowenia oczekuje większego pakietu wsparcia, w tym czołgów Leopard 2. 
Lambrecht mówiła również, że Niemcy przeszkolą ukraińskich żołnierzy w obsłudze haubic samobieżnych Panzerhaubize 2000. Zastrzegła jednak, że Berlin nie może ich samodzielnie wysłać, ale mogą to zrobić Niderlandy. 

Zdaniem rządu Niemiec, kraj nie jest w stanie wysłać uzbrojenia bez uszczerbku na własnym bezpieczeństwie i możliwościach wypełniania zobowiązań wobec NATO. Niemcy są jednym z największych eksporterów broni na świecie. Ich przemysł obronny od tygodni sygnalizuje możliwość sprzedaży broni Ukrainie. Według mediów, eksport ciężkiego sprzętu na Ukrainę blokuje kancerz Olaf Scholz. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!