Ukraina: 24. dzień wojny

0
416
Fot. Twitter: NEXTA
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Dziś 24. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według źródeł ukraińskich, od kilku dni rosyjska ofensywa spowolniła. Wojska Władimira Putina ostrzeliwują ukraińskie miasta: Charków, Czernihów, Sumy i Mariupol.

Ukraiński Sztab Generalny informuje, że w ciągu doby siły obronne zestrzeliły 12 wrogich celów powietrznych i zniszczyły kilka kolumn z rosyjskim wyposażeniem w regionach Mikołajowa i Sum. Podano też, że zginął kolejny rosyjski generał Andriej Mordwichew – dowódca ósmej Armii Południowego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Władze Ługańska poinformowały, że uzgodniły z rosyjskimi wojskami zawieszenie broni. Rano w regionie ma zostać otwarty korytarz humanitarny dla uciekających cywilów. Kontynuowana ma być także ewakuacja Mariupola. Do Berdiańska ma zostać wysłanych dziesięć autobusów, które zabiorą uchodźców. Wczoraj z okupowanego Mariupola do Zaporoża ewakuowano blisko 5 tysięcy mieszkańców.

Biuro ukraińskiego prokuratora generalnego podało, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 112 dzieci, a 140 zostało rannych. Wczoraj to samo źródło informowało o 109 zabitych dzieciach i ponad 130 rannych. Najwięcej ofiar wśród najmłodszych Ukraińców jest w obwodach: kijowskim, charkowskim i donieckim. 

W swoim ostatnim wystąpieniu prezydent Wołodymr Zełenski apelował do Rosjan o konstruktywne rozmowy pokojowe, które – jak mówił – pozwolą zmniejszyć rosyjskie straty. Przekonywał, że ukraińska armia zatrzymała rosyjskich okupantów, a rosyjskie dowództwo nie może zaproponować politycznemu kierownictwu kraju, niczego więcej poza atakami na ukraińską ludność cywilną.
O sytuacji cywilów w Mariupolu wczoraj rozmawiali wczoraj prezydenci Francji i Rosji. Jak informuje Pałac Elizejski, Emmanuel Macron wyraził “skrajne zaniepokojenie” sytuacją w mieście i domagał się od Władimira Putina natychmiastowego zawieszenia broni. Z kolei Joe Biden rozmawiał wczoraj z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Amerykański prezydent ostrzegł Chiny przed konsekwencjami pomocy dla Rosji. Obaj politycy podkreślili także swoje poparcie dla dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!