Ukraina: sytuacja w kraju, wystąpienie W.Zełenskiego w Bundestagu

0
344
Fot. worldcrunch.com/ - > Mepd-bild/Christian-Ditsch/Imago/ZUMA
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych podał, że na Ukrainie zginęło dotychczas około 14 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Od początku wojny Ukraińcy zniszczyli blisko 450 rosyjskich czołgów i prawie 1 500 wozów bojowych. Zestrzelili 86 samolotów i ponad sto śmigłowców.

Rano prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał w niemieckim Bundestagu. Mówił, że przez środek Europy biegnie mur między wolnością a brakiem wolności. Zaapelował o zwiększenie wsparcia dla swojego kraju. “Te sankcje najwyraźniej nie wystarczyły, aby zatrzymać tę wojnę” – zaznaczył prezydent Zełenski. Jego 15-minutowe wystąpienie zostało przyjęte przez niemieckich deputowanych owacją na stojąco.

Brytyjskie ministerstwo obrony ocenia, że rosyjska ofensywa na Ukrainie utknęła na wszystkich frontach. W ciągu ostatniej doby Rosjanie poczynili minimalne postępy i ponoszą ciężkie straty. Większość terytorium Ukrainy, w tym duże miasta, pozostaje nadal pod kontrolą władz ukraińskich. Siły rosyjskie prowadzą ostrzał artyleryjski i rakietowy miast, w tym na cele cywilne.
W Czernichowie w wyniku rosyjskich ostrzałów w ciągu ostatniej doby w Czernihowie zginęło 53 cywilów – podają tamtejsze władze. Jak informują władze 280-tysięcznego Czernihowa, Rosjanie dokonują ataków lotniczych i artyleryjskich na miasto. W stolicy obwodu czernihowskiego brak jest prądu, ogrzewania, wody i gazu. Trwają próby zorganizowania korytarza humanitarnego z miasta.

W Mariupolu trwa akcja ratunkowa w budynku miejskiego teatru. Wczoraj teatr zbombardowali Rosjanie. W budynku ukrywali się cywile. Lokalne władze poinformowały, że schron przetrwał bombardowanie, ale nie jest znana liczba ofiar ani rannych. Obecnie służby ratownicze próbują dotrzeć do cywilów, którzy ukryli się w piwnicach teatru. Ocenia się, że w chwili bombardowania znajdowało się tam ponad tysiąc kobiet i dzieci.

W nocy jedna osoba zginęła w Kijowie po tym, jak odłamki rosyjskiej rakiety uderzyły w blok mieszkalny. Trzy osoby zostały ranne, a około 30 mieszkańców bloku ewakuowano. Jak podaje ukraińskie Ministerstwo Spraw Nadzwyczajnych, odłamki zestrzelonej rakiety uderzyły w górne piętra bloku mieszkalnego. Część budynku została całkowicie zniszczona.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!