Analitycy Goldman Sachs rozważają trzy scenariusze energetyczne dla Europy i strefy euro w 2022 roku. W pierwszym nie występują dalsze zakłócenia dostaw, w drugim import gazu przez Ukrainę zostaje wstrzymany do końca roku, a trzeci zakłada całkowite wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu.
Przy założeniu braku zakłóceń w dopływie gazu z Rosji oraz rosnącej presji cenowej na wartość cenową brutto, analitycy Goldman Sachs stawiają tezę o obniżeniu wzrostu PKB dla strefy euro średnio o około 0,6 punktu procentowego, a w Wielkiej Brytanii o 0,1 procent.
Jeśli Rosja wstrzyma przepływ gazu przez Ukrainę to prognoza inflacji zasadniczej w strefie euro zwiększy się o około 0,7 procent.
W przypadku gdy Rosja całkowicie wstrzyma wszystkie dostawy gazu może dojść do spadku wzrostu PKB w strefie euro średnio o 2,2 procent.
Rosnące ceny gazu będą mieć wpływ na wzrost inflacji w strefie euro do poziomu około 6,5 procent rok do roku wiosną, a następnie obniży się do 5,4 procent w grudniu.
Jak przypomnieli analitycy Goldman Sachs, Europa jest w dużym stopniu uzależniona od rosyjskiego gazu ziemnego: import z Rosji stanowi około jednej trzeciej importu gazu do strefy euro, w której około 25 procent całej energii jest wytwarzana właśnie z gazu ziemnego.
Kraje, które są w szczególności zależne od rosyjskiego gazu to Włochy i Niemcy, które odpowiednio importują z Rosji 45 i 50 procent całego gazu.