Von der Leyen: UE jest gotowa zmniejszyć swoje uzależnienie od rosyjskiego gazu

0
255
UE Unia Europa
Fot. REUTERS/Yves Herman
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Według Ursuli von der Leyen, Unia Europejska jest gotowa zmniejszyć swoje uzależnienie od rosyjskiego gazu. Przewodnicząca Komisji Europejskiej mówiła o tym podczas wizyty w Bratysławie. 

Zapewniła, że unijne państwa przyjmujące uchodźców z Ukrainy otrzymają wsparcie finansowe i materialne. Oznajmiła też, że jeśli dojdzie do pogorszenia się sytuacji na Ukrainie, Unia jest gotowa przyjąć kolejne sankcje wobec Moskwy.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała, że jeśli Rosja zdecyduje o przerwaniu dostaw gazu, to jego zapasy wystarczą do końca obecnego sezonu grzewczego. Następnie kraje Wspólnoty powinny przygotowywać się do kolejnego sezonu, zmniejszając uzależnienie od Rosji, stawiając także na odnawialne źródła energii.

Będąc w Bratysławie, Ursula von der Leyen podziękowała Słowakom za ich zaangażowanie w pomoc uchodźcom. Przewodnicząca Komisji zapowiedziała, że Słowacja otrzyma w tym zakresie unijne wsparcie.

Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę, słowacką granicę przekroczyło około 80 tysięcy uchodźców. Premier Słowacji Eduard Heger, który odwiedził dziś jedno z przejść granicznych, zapewnił, że ruch przez granicę przebiega płynnie. 

Oprócz państwowych służb, w pomaganie uchodźcom na granicy zaangażowały się setki wolontariuszy. W drodze na Ukrainę jest 50 ton pomocy humanitarnej przekazanej przez słowacki rząd. Pomoc ma trafić w okolice Kijowa i Użhorodu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!