Zgoda w UE na kolejne sankcje wobec Rosji i sfinansowanie zakupu i dostaw broni dla Ukrainy

0
224
UE
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jest zgoda w Unii Europejskiej na kolejne sankcje dla Rosji, a także na sfinansowanie zakupu i dostawy broni oraz sprzętu dla Ukrainy. Takie są ustalenia ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów podczas wideokonferencji o czym poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. To zgoda polityczna, Teraz ma być przygotowana legislacja, a jutro restrykcje powinny być finalizowane, by po publikacji w unijnym Dzienniku Urzędowym mogły wejść w życie.

Jeśli chodzi o zakup broni, czy sprzętu ofensywnego dla Ukrainy, Unia ma przeznaczyć na ten cel 450 milionów euro z funduszu o nazwie Europejski Instrument na rzecz Pokoju. “Po raz pierwszy w historii będziemy coś takiego robić. Chcę podziękować Polsce, która zgodziła się być hubem logistycznym dla przerzutu tej pomocy na terytorium Ukrainy. Chodzi o to, żeby jak najszybciej wysłać uzbrojenie na linię frontu” – powiedział szef unijnej dyplomacji.

Natomiast jeśli chodzi o restrykcje wobec Rosji to przewidują one zamknięcie przestrzeni powietrznej, uderzenie w system bankowy, bo część banków ma być odłączona od systemu rozliczeń finansowych SWIFT; połowa aktywów Banku Centralnego Rosji ma być zamrożona. Zablokowane mają być też aktywa w Unii grupy oligarchów. “Te sankcje realnie i efektywnie okaleczą rosyjski rynek finansowy. Chcemy odizolować Rosję możliwie jak najbardziej na arenie międzynarodowej. Rosja stanie pariasem” – podkreślał szef unijnej dyplomacji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!