Polska: rząd znosi prawie wszystkie restrykcje covidowe

0
357
Fot. Facebook: Kancelaria Premiera RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o zniesieniu prawie wszystkich obowiązujących restrykcji covidowych. Nowe regulacje będą obowiązywać od 1 marca.

Szef rządu poinformował na konferencji prasowej, że od 1 marca przestaną obowiązywać wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca. Rząd znosi też zalecenie pracy zdalnej w urzędach.

W mocy pozostają restrykcje dotyczące noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, izolacji i kwarantanny dla współdomowników oraz kwarantanny przyjazdowej dla osób, które nie mają ważnego certyfikatu szczepionkowego.
Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski argumentowali zmianę regulacji “w miarę łagodnym przebiegiem wariantu omikron”. Z badań wynika, że 80 procent Polaków ma przeciwciała. Szef rządu zaznaczył jednocześnie, że nie jest to jeszcze koniec pandemii.

Adam Niedzielski podkreślił, że mamy bardzo silny trend spadkowy zakażeń koronawirusem. W ostatnich tygodniach to spadki nawet powyżej 30 procent z tygodnia na tydzień. 

Minister zaznaczył, że zakażenia nie przekładają się na wzrosty hospitalizacji, a w ostatnim czasie liczba pacjentów z koronawirusem systematycznie spada. “Ta ostatnia fala, mimo dużej liczby zakażeń, była najmniej dolegliwa dla szpitalnictwa” – podkreślił.

Jak powiedział, dzięki temu możliwe jest dalsze przywracanie służby zdrowia dla pacjentów cierpiących na inne choroby niż Covid-19. Szef resortu zdrowia zauważył, że podczas piątej fali koronawirusa do szpitali trafiło mniej pacjentów i liczba hospitalizacji systematycznie się zmniejsza. Jego zdaniem to pozwala na powrót służby zdrowia do normalnego funkcjonowania. Obecnie trwa przekształcanie 5 tysięcy łóżek covidowych w niecovidowe.

“Nadrabianie długu zdrowotnego, który narósł przez czas pandemii, będzie priorytetem” – zapewnił. 

Izolacja dla osoby zakażonej koronawirusem oraz kwarantanna dla współdomownika takiej osoby trwa 7 dni, jeśli infekcja przebiega bezobjawowo. Osoby zaszczepione, które uzyskają negatywy wynik testu, będą zwalniane z kwarantanny. Medycy czy żołnierze mogą skrócić izolację do 5 dni, jeśli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny. Kwarantanna dla osób, które wragają z zagranicy, a nie mają wykonanego szczepienia przeciw Covid-19, trwa siedem dni.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!