Polska – Ministerstwo zdrowia: Amantadyna nieskuteczna w leczeniu COVID-19

0
Fot. Facebook: Ministerstwo Zdrowia
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Amantadyna jest nieskuteczna w leczeniu COVID-19 – takie są wyniki pierwszych badań klinicznych przedstawione przez Ministerstwo Zdrowia. “W leczeniu w szpitalu pacjentów we wczesnej fazie z umiarkowanym bądź ciężkim COVID-em nie ma różnic między stosowaniem placebo i amantadyny” – poinformował kierownik badań profesor Adam Barczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.  

Profesor Adam Barczyk zwrócił się do prezesa Agencji Badań Medycznych o zaprzestanie rekrutacji pacjentów i zakończenie badania. W sumie przebadano 163 chorych w 20 ośrodkach medycznych w kraju. 

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zwrócił uwagę, że amantadyna nie jest zalecana w leczeniu COVID-19 w żadnej rekomendacji. “Leczenie amantadyną, poza samą nieskutecznością tej terapii, może nieść ze sobą jeszcze jedno bardzo ważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów – dawać pacjentom złudne poczucie skutecznego leczenia, powodując opóźnienie podjęcie skutecznej terapii”- wskazał Rzecznik. 

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podkreślił, że stosowanie amantadyny nigdy nie było zalecane przez żadne towarzystwa naukowe, a jej podawanie jest możliwe tylko w ramach badań klinicznych.

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wydał zakaz stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19. Dotyczy to placówki medycznej – Optima z Przemyśla, która poprzez stosowanie u pacjentów chorych na COVID-19 amantadyny narusza zbiorowe prawo pacjentów do leczenia zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. 

Obecnie jest jeszcze drugie badanie kliniczne amantadyny realizowane przez profesora Konrada Rejdaka, dotyczy pacjentów mniej chorych, leczonych ambulatoryjnie. Wyniki tego badania mają być ogłoszone w najbliższych dniach.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!