Dania: pierwszy kraj w UE wolny od restrykcji covidowych

0
Dania
Fot. Schengen Visa
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Dania stała się dziś pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który zniósł wszystkie krajowe restrykcje wprowadzone z powodu epidemii Covid-19. Decyzja została podjęta pomimo utrzymującej się wysokiej liczby zakażeń koronawirusem.

W Danii nie ma już obowiązku noszenia maseczek oraz okazywania certyfikatów potwierdzających zaszczepienie przeciw Covid-19. Bez ograniczeń mogą działać restauracje, nie ma limitów na spotkaniach w pomieszczeniach, ponownie otwierają się kluby nocne.
Ponadto koronawirus nie będzie już traktowany jako schorzenie krytyczne społecznie i zagrażające społeczeństwu w Danii. Osoby, które otrzymały pozytywny wynik testu, nie muszą się izolować, jednak jest to zalecane na 4 dni. Osoby z kontaktu nie mają nakładanej kwarantanny.

Zniesienie restrykcji zbiega się z rejestrowaniem przez Danię codziennie 40-50 tysięcy przypadków koronawirusa. Większość z nich jest spowodowana przez wariant omikron i ma łagodny przebieg.

“Jesteśmy gotowi do tego, by wyjść z cienia koronawirusa. Żegnamy się z restrykcjami i witamy znów życie, które znaliśmy” – podkreślała w ostatnim czasie premier Mette Frederiksen.

Zaznaczała, że pandemia trwa, ale dzięki posiadanej wiedzy możliwa jest wiara w przejście krytycznej fazy.
Jedyne ograniczenia występować będą na granicach i dotyczyć będą niezaszczepionych podróżnych z krajów spoza strefy Schengen. Duński rząd zaleca jednak noszenie maseczek i okazywanie certyfikatów covidowych zwłaszcza na lotniskach, w samolotach czy podczas wizyt w domach seniora, instytucjach socjalnych i szpitalach. Apeluje też do obywateli, by przestrzegali zasad, które mogą wprowadzać prywatne instytucje.

W najbliższych tygodniach wolne od restrykcji mają być Finlandia oraz Wielka Brytania.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!