Illinois – Paxlovid: do aptek dotarł pierwszy transport leku na koronawirusa

0
590
Paxlovid
Fot. centerforneurologyandspine.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Do aptek w Illinois dotarły pierwsze transporty leku na koronawirusa Paxlovid. W grudniu ubiegłego roku, producent medykamentu firma Pfizer, otrzymała zgodę na jego produkcję i dystrybucję w trybie alarmowym od federalnej Agencji ds Leków i Żywności (FDA). Paxlovid jest szczególnie skuteczny dla osób z niską odpornością imminologiczną, na których szczepionka na COVID-19 nie działa wystarczająco dobrze. FDA zastrzegła, że lek powinny otrzymywać tylko te osoby, u których zakażenie koronawirusem może wywołać najpoważniejsze objawy. Wszyscy inni powinni polegać na powszechnie dostępnych szczepionkach, twierdzą eksperci ds. zdrowia. Paxlovid można kupić tylko po otrzymaniu recepty od lekarza. Przyjmuje się go doustnie dwa razy dziennie przez pięć dni. Lek może być stosowany dla osób powyżej 12 roku życia, ważących minimum 88 funtów. Aby Paxlovid był skuteczny, musi być zażywany w ciągu pierwszych pięciu dni od pojawienia się objawów zachorowania na COVID-19. Jego stosowanie z innymi lekami może wywołać poważne skutki uboczne, ostrzegają eksperci.   

Poxlovid jest nadal bardzo trudny do kupienia w aptekach pomimo zwiększenia jego produkcji przez firmę Pfizer. Drugie lekarstwo zatwierdzone przez FDA w trybie alarmowym, Molnupiravir firmy Merck, jest mniej efektywny. Badania kliniczne wykazały, że Paxlovid zmniejszył liczbę hospitalizacji i zgonów o około 88 procent, a Molnpirawir o około 30 procent.

W Illinois istnieje 88 ośrodków zdrowia i aptek, które mają Paxlovid. Molnupiravir można znaleźć w 100 miejscach w Illinois. 

Informacje na temat, gdzie można otrzymać oba leki, znajdują się na stronie internetowej: HealthData.gov .

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!