W Europie kolejna fala protestów przeciwko restrykcjom epidemicznym

0
253
Fot. Bloomberg
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Przez Europę przeszła kolejna fala protestów przeciwko nowym restrykcjom covidowym. Przeciwnicy obostrzeń demonstrowali w Austrii, Włoszech i Chorwacji, a w Holandii ponownie wybuchły zamieszki.

Holendrzy protestują drugą noc po tym, jak rząd tego kraju wprowadził częściowy lockdown na trzy tygodnie. Tym razem do strać z policją doszło w Hadze. Demonstranci obrzucili funkcjonariuszy kamieniami i fajerwerkami, podpalali też rowery na ulicach miasta. Policja siłą rozpędziła zbiorowisko, a w mieście wprowadzono stan wyjątkowy. Aresztowano co najmniej siedem osób, pięciu policjantów zostało rannych. Do zamieszek doszło także w kilku innych holenderskich miastach, między innymi w Roermond i Urk. Dzień wcześniej antycovidowa demonstracja w Rotterdamie przerodziła się w gwałtowne zamieszki. Policja otworzyła ogień do protestujących. Poważnie rannych zostało trzech demonstrantów, a ponad 50 aresztowano.

Dziesiątki tysięcy ludzi protestowało także w Wiedniu, po tym, jak rząd ogłosił całkowity lockdown i jako pierwszy w Europie zapowiedział wprowadzenie obowiązku szczepień na COVID-19. 

Chorwaci protestowali w Zagrzebiu z powodu wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla pracowników sektora publicznego. 
W Rzymie Włosi protestowali na starożytnym Circus Maximus przeciwko certyfikatom covidowym, które są wymagane w miejscach publicznych i w pracy.

W nocy zamieszki wybuchły także na należącej do Francji karaibskiej wyspie Gwadelupa. W trakcie manifestacji przeciwko wprowadzeniu certyfikatów covidowych splądrowano dziesiątki sklepów i podpalano kilka budynków. Jak informuje francuski rząd, uczestnicy zamieszek użyli broni przeciwko służbom porządkowym. Władze tego kraju wysyłają na wyspę dodatkowe siły policyjne i zapowiadają stanowczą reakcję wobec protestujących.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że liczby zakażeń koronawirusem w Europie ciągle wzrasta. Zachęca europejskie kraje do przeciwdziałania epidemii – wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek i obowiązku szczepień, a także do stosowania certyfikatów covidowych. Przestrzega jednocześnie, że jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, do wiosny liczba zgonów w całej Europie może wzrosnąć o pół miliona osób.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

spotify-podcast-badge-blk-grn-165x40-copy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!