Austria: od jutra lockdown

0
533
Fot. The Guardian
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Austria wprowadza od jutra lockdown dla obywateli, którzy nie są w pełni zaszczepieni przeciwko Covid-19. Poinformował o tym kanclerz Alexander Schallenberg. Nowe przepisy wejdą w życie o północy.

Austriacki kanclerz mówił o konieczności zwiększenia wyszczepienia społeczeństwa. “Ten wskaźnik jest wstydliwie niski, a sytuacja jest poważna. Robimy to z żalem, ale niestety jest to konieczny krok” – dodał. Zaapelował jednocześnie do obywateli swojego kraju o jak najszybsze zaszczepienie się przeciw Covid-19. Obecnie w pełni zaszczepionych jest 65 procent Austriaków.

Jeszcze dziś lockdown dla osób niezaszczepionych ma zostać zaaprobowany przez austriacki parlament. Od północy osoby, które nie otrzymały dwóch dawek szczepionki lub nie są ozdrowieńcami będą mogły opuszczać miejsce zamieszkania tylko w celu zakupienia niezbędnych artykułów. Dozwolone będą również wizyty lekarskie i aktywność fizyczna.

W ubiegłym tygodniu wprowadzono przepisy zezwalające tylko osobom zaszczepionym na wizyty w restauracjach, hotelach czy placówkach kulturalnych.

Minister zdrowia Wolfgang Mueckstein zapowiedział, że przez kolejne 10 dni będą prowadzone wyrywkowe kontrole. Po tym czasie rząd ma rozważyć podjęcie dalszych kroków zmierzających do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Od poniedziałku w Austrii szczepienia przeciwko Covid-19 dostępne będą dla dzieci w wieku 5-11 lat. Pierwsze dawki zostaną podane dzieciom w stolicy kraju, Wiedniu.

W ostatnich dniach Austria bije rekordy zakażeń koronawirusem. Minionej doby było ich ponad 13 tysięcy, a zmarło 48 osób.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!