Polska: ograniczenia i zakazy epidemiczne po 1 lutego

0
Koronawirus, informacje, statystyki, Chicago, USA

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że tak zwany etap odpowiedzialności, w ramach którego obowiązuje lockdown społeczno-gospodarczy, został przedłużony do 14 lutego. Od zakazów i ograniczeń działalności gospodarczej będą jednak wyjątki.
Od 1 lutego otwarte będą wszystkie sklepy w centrach handlowych, a dla zwiedzających znów otwarte zostaną galerie sztuki i muzea. Zarówno w sklepach, jak i otwartych instytucjach kultury obowiązywać będzie reżim sanitarny – obowiązek zasłaniania ust i nosa, czy zachowywania dystansu. W tych miejscach będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. W związku z liberalizacją przepisów dotyczących handlu zniesione zostaną godziny dla seniorów.

Jak wyjaśnił Adam Niedzielski, decyzja o otwarciu sklepów w galeriach oraz części instytucji kultury jest ostrożnym krokiem. Minister powiedział, że skutek epidemiczny otwartych centrów handlowych nie jest zauważalny, co potwierdzają dane zebrane w grudniu.

Pozostałe ograniczenia i zakazy zostały wydłużone do 14 lutego. Oznacza to, że w szkołach wciąż uczyć się mogą tylko uczniowie klas 1-3 oraz w wyjątkowych sytuacjach uczniowie klas starszych. 

Zamknięte pozostaną stoki narciarskie, dyskoteki, siłownie, kluby fitness i aquaparki, a wciąż zakazane będą zgromadzenia powyżej pięciu osób oraz imprezy okolicznościowe. Infrastruktura sportowa dostępna będzie tylko w ramach sportu zawodowego.
W trybie ograniczonym będą działać restauracje, które mają wydawać posiłki jedynie na wynos lub dowóz, a także hotele, które pozostaną czynne tylko dla medyków, czy wojskowych.

Ponadto obowiązywać będzie 10-dniowa kwarantanna dla osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym, choć zwolnione z niej będą osoby, które będą miały aktualny test wykonany na 48 godzin przed powrotem. Dodatkowo występować będą ograniczenia w transporcie zbiorowym, w miejscach sprawowania kultu religijnego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!