Polska: do końca marca będzie zaszczepionych 3,1 mln osób

0
483
Polska szczepienia
Fot. Twitter: Kancelaria Premiera
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że do końca marca w Polsce powinno być zaszczepionych 3,1 miliona osób. Jutro rozpoczynają się szczepienia osób powyżej 70. roku życia. Proces będzie prowadzony w ponad 5 tysiącach punktów.

Pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciw COVID-19 powiedział na konferencji prasowej, że ponad 3 miliony terminów zostało już zajętych – oznacza to, że do końca marca nie ma już wolnych terminów. Michał Dworczyk zaznaczył, że tempo szczepień zależy od dostaw preparatów do kraju, a nie problemów systemowych. Na podstawie umówionych już terminów rozdysponowano szczepionki przysługujące Polsce w ramach puli wynegocjowanej przez Komisję Europejską. Terminy szczepień do końca marca ma zabezpieczone 2 miliony seniorów powyżej 70. roku życia. Cała ta grupa liczy w naszym kraju 4,5 miliona osób. W ramach grupy zero od końca grudnia szczepieni byli pracownicy medyczni.

Szef KPRM zaapelował do seniorów, aby jutro zostali w domach i nie szli do przychodni, a zapisu na szczepienie dokonali telefonicznie lub przez internet. Z tym samym apelem zwróciła się minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zachęciła do korzystania z całodobowej infolinii 989 oraz rządowego serwisu internetowego gov.pl/szczepimysie. Można także korzystać z nowej metody – SMS-a wysyłanego pod numer 664908556 o treści “SZCZEPIMY SIĘ”.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami rząd będzie finansował dowóz osób niepełnosprawnych do punktów szczepień w wysokości 80 procent średnich kosztów dowozu. Michał Dworczyk zaznaczył, że za logistykę odpowiadają samorządy. W każdej gminie funkcjonuje numer telefonu, pod którym można uzyskać informacje w tej sprawie. W każdym województwie powołano też pełnomocnika wojewody do spraw szczepień. “Te numery są też ogólnodostępne, więc każda osoba, która czuje się zagubiona czy ma jakiś problem w tej kwestii, może skorzystać z tego numeru telefonu” – informował minister. Osoby starsze mogą skorzystać Solidarnościowego Korpusu Wsparcia – wolontariusze pomogą wypełnić formularz zgłoszenia chęci zaszczepienia się.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że istnieje szansa, iż do końca tygodnia zarejestrowana zostanie kolejna szczepionka – produkcja koncernu AstraZeneca. Minister dodał, że dostawy mógłby się rozpocząć jeszcze w lutym. Szczepionka brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca została wyprodukowana we współpracy z uniwersytetem w Oksfordzie. Preparaty te są stosowane w Wielkiej Brytanii.

W ciągu ostatniej doby potwierdzono 4683 nowe zakażenia koronawirusem – poinformowało dziś przed południem Ministerstwo Zdrowia. Od wczoraj zmarło 110 zakażonych osób, a wyzdrowiały 7664 osoby. Najwięcej nowych przypadków było na Mazowszu i w Wielkopolsce. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 30,9 tys. testów na obecność koronawirusa. Łącznie od początku pandemii w Polsce potwierdzono ponad 1,475 mln zakażeń koronawirusem. Zmarły 35363 osoby. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!