Chicago: gospodarstwa domowe otrzymają darmowe zestawy do testowania wody pod kątem ołowiu

0
Fot. ABC 7 Chicago
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

350 gospodarstw domowych w Chicago otrzyma darmowe zestawy do testowania wody pod kątem obecności ołowiu w ramach badania przeprowadzanego przez Northwestern University. Dzięki przyznanej dotacji federalnej w wysokości 3 milionów dolarów, badacze planują przeprowadzić testy stopniowo w 350 gospodarstwach domowych w ciągu kilku lat. W kolejnych latach będą także mogli testować obecność innych zanieczyszczeń, takich jak substancje PFAS.

Badacze współpracują z grupami społecznymi, aby określić, kto otrzyma zestawy do testowania. Planują rozpocząć od tych, którzy najbardziej potrzebują takich badań, najprawdopodobniej od gospodarstw domowych o niskich dochodach. Z badaczami z Northwestern University w dystrybucji zestawów do testowania współpracuje organizacja Blacks in Green, zajmująca się kwestiami środowiskowymi w dzielnicy West Woodlawn. W dystrybucji zestawów będzie również pomagać organizacja społeczna Bridges//Puentes w dzielnicach na południowym wschodzie miasta. 

Nie jest poinformowano, kiedy ten proces rozpocznie się. W Chicago zainstalowanych jest około 400 000 ołowianych rur doprowadzających wodę do jednorodzinnych domów i budynków dwurodzinnych, a były instalowane w Chicago do końca 1986 roku. Cztery lata temu ówczesna burmistrz Lori Lightfoot obiecała rozpoczęcie prac nad wymianą ołowianych rur doprowadzających wodę. Do końca marca tego roku zostało wymienionych mniej niż 900 z 400 000.

Pomysłodawcy projektu z Northwestern University wyrażają nadzieję, że pomoże on przyspieszyć działania mające na celu redukcję zanieczyszczeń wody.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!