Chicago: miasto rozważy wstępną rekomendację statusu zabytku dla kościoła Św. Wojciecha w Pilsen

0
Fot. Facebook: St. Adalbert Preservation Society
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W czwartek Komisja ds. Zabytków w Chicago ogłosiła, że rozważy wstępną rekomendację statusu zabytku dla stuletniego kościoła Św. Wojciecha w Pilsen, Chicago.

Również w czwartek zwolennicy ochrony kościoła zorganizowali konferencję prasową w Ratuszu, aby zaprotestować przeciwko usunięciu witraży i poprzeć nadanie kościołowi statusu zabytku. Konferencję zwołał radny 25 okręgu dzielnicy Lower West Side, Byron Sigcho-Lopez, który od dawna walczył o ochronę tego budynku. Odnosząc się do wczesnych polskich imigrantów, którzy wybudowali kościół powiedział: “To było ich małe polskie miejsce. Zbudowali je dla przyszłych pokoleń – Nie zbudowali go po to, aby 100 lat później przyszedł ktoś i sprzedał go, bo potrzebował pieniędzy”.

Na konferencji obecny był również długoletni obrońca budynku i dyrektor organizacji Preservation Chicago. Wyraził przekonanie, że jeśli Chicago chce być miastem pierwszej klasy, musi szanować i chronić swoje budynki.

Według Komisji ds. Zabytków w Chicago, miejsce spełniło kilka kryteriów określonych w Miejskim Kodeksie dotyczących zabytków, w tym “unikalnej lokalizacji lub charakterystycznego wyglądu, stanowiącego ugruntowany i znajomy element wizualny dzielnicy, społeczności lub miasta Chicago”. 

Stuletnia świątynia w Pilsen, która była centralnym punktem ciągnącego się konfliktu między byłymi parafianami a Archidiecezją Chicago, otrzyma specjalne wysłuchanie przed Komisją w poniedziałek, aby ustalić, czy miasto powinno ją ocalić. 

Obrońcy zabytków twierdzą, że przyznanie świątyni św. Wojciecha statusu zabytku uratuje ją przed zburzeniem przez Archidiecezję Chicago, która zamknęła kościół w 2019 roku. Obrońcy, począwszy od byłych parafian, entuzjastów architektury, po historyków kultury polskiej, uważają budynek za wyjątkowo cenną ikonę dla polskiej społeczności w Chicago. Kościół wraz z dwoma wieżami o wysokości 185 stóp stoi na Lower West Side od czasu jego budowy we wczesnych latach 1900, ale jego przyszłość była niepewna od czasu ostatniej mszy celebrowanej w 2019 roku. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!