Chicago: ustępująca z urzędu burmistrza L.Lightfoot wydała szereg rozporządzeń wykonawczych

0
Fot. ABC 7 Chicago
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ustępująca z urzędu burmistrza Chicago Lori Lightfoot wykorzystała swoje ostatnie dni do wydania szeregu rozporządzeń wykonawczych, mających na celu scementowanie niektórych z jej kluczowych inicjatyw. Obejmują one tematy takie jak uzupełnienie miejskich funduszy emerytalnych czy poprawa praw imigrantów.

Podczas, gdy prezydenci USA w czasie przekazywania władzy często wydają zarządzenia wykonawcze dotyczące różnych kwestii, to posunięcie Lightfoot było niezwykłe. Dla przykładu, jej poprzednik Rahm Emanuel nie wydał żadnych rozporządzeń, gdy opuszczał swoje stanowisko.

Większość wydanych zarządzeń Lori Lightfoot nie jest szczególnie kontrowersyjna. Jeden, na przykład, wymaga od miasta utrzymania utworzonego przez nią Biura ds. Nowych Amerykanów (Office of New Americans). Są jednak rozporządzenia bardziej radykalne. Jednym z nich jest wymóg ustanowienia przez miasto „funduszu zaliczek emerytalnych” z nadwyżek budżetowych w latach 2022 i 2023 w wysokości około 640 milionów dolarów, które będzie można wykorzystać tylko na wypłaty emerytur do 2026 roku.

Inne zarządzenia wydane przez ustępującą burmistrz to m.in.: ustanowienie miejskiej „Komisji ds. Młodzieży” składającej się z 32 nastolatków w wieku od 14 do 19 lat, zwiększenie nadzoru w przyznawaniu pozwoleń na zmiany zagospodarowania przestrzennego miasta czy ustalania przyszłych ulg w opłatach komunalnych.  

Obserwatorzy sceny politycznej przypominają, że po objęciu stanowiska burmistrza Brandon Johnson będzie mógł cofnąć zarządzenia wykonawcze Lori lightfoot.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!