Chicago: w poniedziałek odbył się marsz migrantów i aktywistów

0
Fot. Fight Back! News/Zhenya Polozova
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Marsz migrantów i aktywistów odbył się 1 maja, po ogłoszeniu decyzji gubernatora Teksasu o kontynuowaniu wysyłania autobusów wypełnionych imigrantami do Chicago. 

Kilkudziesięciu migrantów i aktywistów zebrało się w Union Park w West Loop w poniedziałek, aby wspierać prawa pracujących migrantów i wezwać do reformy prawa imigracyjnego. Niewielki tłum zebrany w Union Park, grał na bębnach, wygłaszał hasła, niesione były transparenty, na jednym z nich napisano “Sprawiedliwość dla Ameryki Środkowej,” na innym ” 1 dzień maja dla lepszego świata i równość dla wszystkich.” Marsz udał się w kierunku Federal Plaza.

Do marszu doszło w dzień, ogłoszenia przez gubernatora Teksasu Grega Abbotta o kontynuowaniu wysyłania migrantów autobusami, z Teksasu do Chicago. 

Lori Lightfoot zwróciła się dzień wcześniej, w niedzielę, do gubernatora Teksasu, pisząc w liście do niego, że od sierpnia do Chicago przyjechało 8,000 migrantów. Podkreśliła, że w mieście brakuje miejsc i środków, aby właściwie się nimi zająć.  

Gubernator Teksasu w odpowiedzi stwierdził, że nie przerwie “koniecznego programu”, dopóki prezydent Joe Biden “nie zabezpieczy granic, aby zatrzymać masowy napływ migrantów.” “Będąc burmistrzem miasta, które deklaruje się jako miasto sanktuarium, ironicznie jest narzekać na zmagania Chicago,” “jeśli miasto nie daje sobie rady z 8,000 migrantami w mniej niż rok, jak małe Teksańskie przygraniczne społeczności mogą poradzić sobie 13,000 w jeden dzień?” odpowiadał pytaniem Abbott. Stwierdził, że “to nie jest problem Teksasu, tylko całych Stanów Zjednoczonych.” Poradził Lightfoot zadzwonić w tej sprawie do prezydenta Joe Bidena.

Gubernator Illinois, J.B. Pritzker, nawiązał do tego i w trakcie konferencji prasowej powiedział, że jest w trakcie rozmów z administracją Lightfoot i burmistrzem elektem Brandonem Johnsonem na temat potrzeb miasta. Rozmowy dotyczą $20 milionów dolarów, o które prosiła wcześniej Lightfoot w celu radzenia sobie  z kryzysem napływu migrantów. Przedstawiciele stanu Illinois i miasta Chicago spodziewają się, w ciągu nadchodzących tygodni, otrzymania dodatkowych pieniędzy z Federalnej Agencji Zarządzania na noclegownie, schroniska, pożywienie i inne środki pomocy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!