Konsulat Generalny RP w Chicago: spotkania z młodymi liderami Polonii

W środę 5. kwietnia br. w siedzibie konsulatu odbyło się inauguracyjne spotkanie z liderkami wywodzącymi się ze środowiska polonijnego z Chicago. Choć idea zapoczątkowanego cyklu spotkań zakłada udział także młodych mężczyzn polskiego pochodzenia, tym razem rozmowy odbyły się w zdecydowanie damskim gronie. Gościliśmy przedstawicielki Legionu Młodych Polek, Związku Klubów Polskich, obecne oraz byłe królowe Parady 3 Maja, a także Królową Związku Podhalan Północnej Ameryki. Spotkanie miało na celu zachęcenie do aktywnego włączania się w pracę na rzecz organizacji polonijnych, a także w działalność klubów polskich na chicagowskich uniwersytetach. Przewodniczący spotkaniu Konsul Generalny Paweł Zyzak przekonywał do aktywnego włączania się w amerykańskie życie publiczne, w tym w przyszłości politykę, w działalność „polskich klubów” na uczelniach lub zakładanie takowych, ale również do podtrzymywania kontaktów z organizacjami polonijnymi, dzięki którym młodzi liderzy zyskują doświadczenie niezbędne w działalności społecznej. Konsul zaprosił młode liderki do włączania się w życie kulturalne konsulatu oraz śledzenie bieżących spraw polskich, co sprzyja utrwalaniu wiedzy o polskiej tradycji i historii

Zgromadzone panie reprezentują szerokie spektrum zainteresowań, szkół i kierunków naukowych. Są nie tylko urodziwe, ale też utalentowane i pracowite. Zarabiają wytrwale na swoją edukację, zaś niektóre rozwijają już zawodowo. Liderki podzieliły się swoimi doświadczeniami zdobywanymi podczas reprezentowania organizacji polonijnych na uroczystościach odbywających się w Chicago. Wskazywały też na praktyczne korzyści płynące z przynależności do zorganizowanej wspólnoty polonijnej w USA oraz, także po spotkaniu, wymieniały doświadczeniami.

Wspólnie z wicekonsul ds. polonijnych Panią Agatą Grochowską, KG Zyzak przekonywali gości do promowania dbałości o polskie korzenie, także poprzez troskę o ważny polski paszport i związane z nim korzyści, jak bezpłatne studia w Polsce i darmowa opieka zdrowotna, prostsze zakładanie biznesu na rynku europejskim czy skrócone procedury przy osiedlaniu się na terytorium UE. Poprosili o pomoc w promowaniu polskich dokumentów tożsamości, a także zaprosili do udziału w polskich wyborach i wchodzenia do tegorocznych komisji wyborczych.

Dziękujemy goszczącym w roli mentorów tej wspaniałej młodzieży Pani Łucji Mirowskiej-Kopeć, Ewie Rumińskiej  i Kasi Leśny-Evans za pomoc przygotowaniu spotkania.

(Tekst + Foto – Konsulat Generalny RP w Chicago)

Related Posts

RADIOTON RADIOTON RADIOTON 2026! ❤️

Sobota i niedziela (14 i 15 lutego) to weekend Radiotonu Fundacji Dar Serca, bądźcie z nami przez cały weekend od rana do wieczora! Dziesiątki ciekawych przedmiotów na licytacjach Fundacja Dar Serca podczas Radiotonu. Zaczynamy jutro o godzinie 8 rano czasu chicagowskiego. Bądźcie z nami, dzwońcie, piszcie smsy, licytujcie. Dzięki zebranym pieniądzom Fundacja Dar Serca pomaga od wielu lat chorym dzieciom! Jeśli chcesz pomóc – zadzwoń lub napisz: 847-440-4470. Jak słuchać? Radio: 104.7 FM,107.1 FM, 1030 AM Online: polskieradio.com, TuneIN, Aplikacje mobilne Google + Apple (Polskie Radio 1030 Chicago).

Read more

IL: Evanston wypłaci tysiące dolarom czarnoskórym mieszkańcom w ramach reparacji

Miasteczko Evanston w stanie Illinois wypłaci po 25 000 dolarów 44 mieszkańcom w ramach miejskiego programu reparacyjnego – poinformował lokalny Komitet ds. Reparacji. Program skierowany jest do czarnoskórych mieszkańców oraz potomków czarnoskórych osób, które mieszkały w Evanston w latach 1919–1969. Program został ustanowiony w 2019 roku, a w 2021 roku zatwierdzony przez Radę Miasta. Evanston było pierwszym miastem w Stanach Zjednoczonych, które przyjęło formalny plan reparacyjny, zobowiązując się do przeznaczenia łącznie 10 milionów dolarów w ciągu dekady. Na co przeznaczone są środki? Jak podają władze miasta, środki w wysokości 25 tys. dolarów mają pomóc beneficjentom w pokryciu kosztów związanych z mieszkaniem. W praktyce chodzi m.in. o zakup nieruchomości, remonty czy spłatę kredytów hipotecznych. Asystentka menedżera miasta, Tasheik Kerr, poinformowała podczas ostatniego posiedzenia, że mieszkańcy zostaną w najbliższych tygodniach oficjalnie powiadomieni o przyznaniu im środków. Według miejskiego memorandum fundusz reparacyjny otrzymał 276 588 dolarów z podatku od transferu nieruchomości. Władze rozważają również opodatkowanie produktów zawierających Delta-8 THC jako dodatkowego źródła finansowania programu. Radna Krissie Harris przyznała, że nowy podatek nie przyniesie znaczącego wzrostu dochodów, ale „pozwoli utrzymać postęp w realizacji programu”. Podkreśliła również, że wypłaty realizowane są w miarę dostępności środków: „To bardzo ważne, aby ludzie rozumieli, że wypłacamy pieniądze wtedy, gdy je mamy. Nie chodzi o wstrzymywanie płatności, lecz o konieczność zgromadzenia odpowiednich funduszy.” Finansowanie i kontrowersje Fundusz reparacyjny nie otrzymał w tym roku – do 31 stycznia – żadnych darowizn prywatnych. Obecnie głównymi źródłami finansowania są podatek od sprzedaży konopi indyjskich oraz podatek od obrotu nieruchomościami. Program budzi jednak kontrowersje prawne. Organizacja Judicial Watch w ubiegłym roku wniosła pozew przeciwko miastu, argumentując, że wykorzystywanie kryterium rasowego przy przyznawaniu środków narusza klauzulę równej ochrony zawartą w 14. poprawce do Konstytucji USA. Prezes Judicial Watch, Tom Fitton, stwierdził: „Do tej pory Evanston przyznało ponad 6 350 000 dolarów 254 osobom na podstawie ich rasy. Miasto musi zostać powstrzymane przed wydawaniem kolejnych środków w ramach programu, który jest dyskryminujący i niekonstytucyjny.”

Read more

Leave a Reply