Illinois: dzień Kazimierza Pułaskiego

0
pulaski
Fot. Facebook: Chicago Treasurer Melissa Conyears-Ervin
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Dzisiaj w naszym stanie uroczyście obchodzony jest dzień Kazimierza Pułaskiego. Zgodnie z uchwałą z czerwca 1977 roku pierwszy poniedziałek marca jest świętem stanowym. Organizowane są spotkania, a urzędy powiatu Cook są zamknięte.

Dzisiaj Muzeum Polskie w Ameryce w Chicago organizuje doroczne uroczystości związane z obchodami Dnia Pułaskiego, które rozpoczynają się o godz. 10 rano w Sali Głównej Muzeum im. Sabiny Logisz, przy 984 N. Milwaukee Ave. w Chicago. W części oficjalnej wezmą udział przedstawiciele urzędów stanowych, miejskich i powiatowych oraz politycy, przedstawiciele duchowieństwa i organizacji polonijnych. W trakcie ceremonii zostanie złożony wieniec pod obrazem Stanisława Batowskiego „Pułaski pod Savannah”.
Obchody będą transmitowane na żywo na stronie internetowej MPA: www.PolishMuseumOfAmerica.org

Oprócz dzisiejszego dnia, w Stanach Zjednoczonych obchodzone federalne święto – Dzień Pamięci Generała Pułaskiego, upamiętniające śmierć bohatera podczas bitwy pod Savannah. Święto przypada na 11-go października, w rocznicę śmierci Pułaskiego.

6-go listopada 2009 roku prezydenta Barack Obama wraz z obiema izbami parlamentu nadali Kazimierzowi Pułaskiemu honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych. Tylko siedem innych osób w historii USA dostąpiło tego zaszczytu. 

Dzień urodzin Pułaskiego świętowany jest również w stanach Wisconsin (święto stanowe 4-go marca), w Grand Rapids w stanie Michigan (w październiku), w Buffalo w stanie Nowy Jork (w lipcu), Kentucky, w Nowym Jorku (parada w październiku)  i Indiana (dzień pamięci). 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!