Chicago: burmistrz L.Lightfoot proponuje 15-letnią umowę z ComEd

0
127
Comed
Fot. NPR
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Burmistrz Lori Lightfoot proponuje 15 letnią umowę z ComEd. Krytycy z Rady Miejskiej określają umowę mianem wątpliwej.
W poniedziałek administracja Lightfoot przedstawiła radcom miejskim propozycje dwóch umów miasta z przedsiębiorstwem Commonwealth Edisonbut. Pierwsza z nich to 15-letnia umowa franczyzowa z ComEdem z opcją przedłużenia o kolejne 5 lat.

Druga dotyczy planu klimatycznego dla energii oraz programu benefitów jak panele słoneczne dla osób o niskich dochodach oraz 1000 nowych miejsc pracy na South i West Side. 

$90 milionów z funduszu ComEdu przeznaczone zostałoby na wykonanie planu klimatycznego, $10 milionów na trening pracowników. Jeśli umowa zostałaby zaakceptowana i przedłużona po 5 latach dołożone zostanie dodatkowe 20 milionów dolarów.      
Projekt zakłada pozyskanie $520 milionów dolarów ze stanowych i federalnych grantów.     

Suma pozwoliłaby na montaż 4,000 paneli solarnych na dachach domów mieszkańców o niskich dochodach, dostawę internetu po sieci ComEd, placówkę treningową na West Side, program dla szkół publicznych w celu treningu 10,000 mieszkańców w zakresie technologii czystej energii, stworzenie 1000 miejsc pracy dla mieszkańców South i West side w budownictwie i obsłudze klienta, zatrudnienie 100 “ambasadorów” do pomocy z rachunkami. 

Radny Matt Martin zastanawia się, czemu burmistrz Lightfoot śpieszy się z długoterminową umową podczas, gdy szczegóły dotyczące rzekomego układu przekupstw, w który wplątany jest ComEd będą prawdopodobnie wychodzić na jaw. 

W czerwcu 2020 biuro stanowego prokuratora ogłosiło zarzut dla ComEd o przekupstwo.

Zarzut został sformułowany w oparciu o prawie 10 letnie kierowanie pieniędzy i prac do zwolenników byłego spikera Izby Michaela Madigana, w zamian za poparcie zmian legislacyjnych sprzyjających firmie.    

Przedsiębiorstwo zgodziło się zapłacić $200 milionów dolarów kary a władze federalne postanowiły upuścić zarzuty po 3 latach. 
Madigan, członkowie zarządu ComEd i inni nadal pozostają pod lupą śledczych i oczekują na procesy sądowe.   

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!