Chicago: za nami forum kandydatów na fotel burmistrza

0
208
Fot. ABC 7 Chicago
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W czwartek, a więc w dniu otwarcia pierwszych placówek do wczesnego głosowania, odbyło się forum kandydatów na fotel burmistrza Chicago. Spotkanie miało miejsce w siedzibie stacji radiowej WCPT 820-AM. Uczestnicy debaty zostali podzieleni na dwie 4-osobowe grupy. W pierwszej części wystąpili, prowadzący w sondażach: Lori Lightfoot, Paul Vallas, Willie Wilson i Brandon Johnson. W drugiej części wzięli udział: Kambium “Kam” Buckner, Sophia King, Roderick Sawyer i Ja’Mal Green.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych debat, najwięcej uwagi poświęcono sprawom bezpieczeństwa na ulicach Chicago.

Zachowująca się bardzo agresywnie w stosunku do kontrkandydatów i i moderatora dyskusji Lori Lightfoot, broniła swoich osiągnięć  przedstawiając siebie jako jedyną osobę faktycznie zajmującą się tą kwestią, podczas gdy jej przeciwnicy podchodzą do tematu z różnych stron politycznego spektrum.

Zwracając się do kongresmena Jesusa „Chuy” Garcíi, burmistrz określiła go jako zwolennika likwidacji finansowania policji i przyjaciela Michaela Madigana, a byłemu kuratorowi chicagowskich szkół publicznych Paulowi Vallasowi i biznesmenowi Williemu Wilsonowi zarzuciła powiązania z prezydentem związków zawodowych chicagowskich policjantów Johnem Catanzarą.

Potem ironicznie zareagowała, gdy komisarz powiatu Cook, Brandon Johnson, powiedział, że jest jedynym kandydatem, który przedstawił plan budżetowy.

„Nie jesteś jedyną osobą, która uchwaliła budżet” — powiedziała Lightfoot. „Robimy to co roku”.

Paul Vallas przypomniał, gdy podczas pełnienia przez niego funkcji  dyrektora budżetowego Chicago za czasów rządów Richarda Daley’ego, w mieście spadła liczba zabójstw. Jego wypowiedź przerwała Lightfoot stwierdzając, że Vallas „nie miał z tym nic wspólnego”.

Ze swojej strony Willie Wilson powtórzył, że administracja Lightfoot nałożyła zbyt wiele ograniczeń na policjantów z Chicago i bronił swoich komentarzy, że podejrzani uciekający przed policją powinni być „tropieni jak króliki”. Wilson powiedział, że jest zaniepokojony tym, że przestępcy w naszym mieście nie zostają pociągani do odpowiedzialności. Dodał, że nigdy nie podniesie podatków mieszkańcom Chicago.

– „Nie popierałbym podatków od nikogo. … Mam dość podatków. Stać mnie na ich zapłacenie, ale jestem nimi zmęczony”.

Na koniec pierwszej połowy forum kandydaci zostali zapytani, na kogo oddaliby głos, jeśli nie na siebie. Lightfoot odmówiła odpowiedzi. Garcia powiedział, że zagłosowałby na Bucknera, Willson zażartował, że „gdyby nie głosował na siebie, stworzyłby inne imię i głosował na siebie”, Johnson stwierdził, że będzie głosował na mieszkańców Chicago, a Vallas, że : „jedyną osobą, na którą by nie głosował to Lori Lightfoot”.

W drugiej połowie forum największy podział wystąpił pomiędzy czterema kandydatami, gdy Ja’Mal Green wypowiedział się przeciwko prerogatywom radnych, obiecując „poprawić” praktykę, w której radni zachowują ostatnie słowo w sprawie projektów w ich okręgach. Oskarżył też niektórych radnych o nadużycia.

Pierwsza tura wyborów na burmistrza Chicago odbędzie się 28 lutego.

Według Rady Wyborczej Chicago, dotychczas chęć głosowania korespondencyjnego wyraziło 180 tysięcy osób, co jest największą liczbą wniosków w tej kategorii w historii miasta.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!