Paramedyk z Departamentu Straży Chicago zwolniony po dochodzeniu dotyczącym śmierci pacjenta

0
235
CFD paramedic ratownik
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Paramedyk został zwolniony po ujawnieniu wyników dochodzenia, według których nie udzielił on wymaganej pomocy pacjentowi, po czym wygenerował fałszywy raport. 

Zgon pacjenta, Leonardo Guerrero, lat 44, został stwierdzony w Thorek Memorial Hospital, po tym jak przestał oddychać, będąc przywiązanym do noszy. Paski, którymi był związany przyczyniły się do zawału serca. Przyczyniło się do tego spożycie alkoholu i kokainy.  
Koroner powiatu Cook zdecydował, że bezpośrednim powodem zgonu było zabójstwo.

Zwolniony został paramedyk Dakota Ibrahim – odpowiedzialny za opiekę nad Guerrero w karetce. Jego kolega Joseph Schulz, który prowadził pojazd, został zawieszony.

Licencje obu paramedyków zostały zawieszone przez Departament zdrowia Illinois. Ibrahima na sześć miesięcy, trzy miesiące dla Schulza.

Obrońca Ibrahima stwierdził, że nie zrobił on nic, co mogło spowodować śmierć Guerrero i powinien normalnie wrócić do pracy.
Wiadomości te pojawiły się kilka dni po postawieniu dwóm innym paramedykom z powiatu Sangamon zarzutu morderstwa – 35 letni Earl Moore ze Springfield umarł z powodu niedotlenienia po tym jak został przywiązany do noszy twarzą w dół. Według prawa Illinois, morderstwo pierwszego stopnia, może być wniesione, kiedy oskarżony wie, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo śmierci lub uszkodzenia ciała.

W przypadku Guerrero, żadne oskarżenia nie zostały wniesione przeciw paramedykom, którzy transportowali go. Policja nie podzieliła się jeszcze pełnymi informacjami, ponieważ w dalszym ciągu jest to otwarte dochodzenie. 

Zgodnie z raportami Straży Pożarnej, Policja wezwała paramedyków 31 sierpnia po znalezieniu Leonardo Guererro leżącego na parkingu, blisko swojego domu w sąsiedztwie Buena Park. Był pod wpływem narkotyków i halucynował. Miał trudności z oddychaniem. Testy wykonane podczas autopsji wykazały pozytywne wyniki na zawartość kokainy oraz alkoholu.

Według sporządzonych protokołów błędne kroki paramedyków zaczęły się od wyjścia z ambulansu bez sprzętu. Z materiału nagranego na mundurowych kamerach wynika, że Ibrahim i Schulz nie przeprowadzili wstępnej oceny, pomimo widocznego kryzysu, w którym mężczyzna się  znajdował. Paramedycy poprosili Guerrero, który był nagi, aby przeszedł odległość 50. stóp do ambulansu. Mężczyzna wykonał prośbę z trudem.

Po wejściu do ambulansu Guerrero, nie chciał się położyć i próbował wyjść. Paramedycy przywiązali go do noszy a Policja zakuła kajdankami.
Schultz prowadził ambulans do Thorek Memorial Hospital, Ibrahim siedział przy głowie Guerrero z tyłu karetki, razem z oficerem Policji. Kamera mundurze Policjanta nagrała Guerrero wielokrotnie tracącego świadość i próbującego zaczerpnąć powietrza podczas trzy minutowej jazdy. Ibrahim w tym czasie rozmawiał z Policjantem o tym jak wyglądała jego zmiana dotychczas. Według raportów nie wykazywał się troską o dobro pacjenta.

Kiedy karetka podjechała do szpitalnej zatoczki, pacjent nie ruszał się i wydawał się spokojny. Schulz, który był kierowcą, zapytał Ibrahima, czy mężczyzna nadal żyje. Usłyszał odpowiedź, że tak. Po czym Ibrahim powiedział Schultzowi, aby zawiadomił personel szpitala, że przyjechali. W trakcie, kiedy Shulz, czekał na rozmowę z pielęgniarką, Ibrahim przez 5 minut wypełniał dokumenty, nie podejmując prób komunikacji z Guerrero. Pacjent został pozostawiony bez opieki.

Kiedy Policjant wskazał, że Guerrero wydaje się nie oddychać, Ibrahim sprawdził jego puls i po raz pierwszy rozluźnił pasy. Bedąc kilka kroków od pomieszczenia przyjęć, Ibrahim kazał Policjantowi zamknąć drzwi od ambulansu i zaczął przeprowadzać resuscytację. Po tym przeniesiono Guerrero do pokoju przyjęć i stwierdzono zgon. 

Medyczny egzaminator stwierdził, że zawartość kokainy, ethanol, wysokie ciśnienie krwi, paski wiążące, spowodowały śmierć Guerrero. Uznano, że śmierć była wynikiem zabójstwa, ponieważ doszło do świadomych potencjalnie krzywdzących czynów.

 W dokumencie autopsji napisano, że toksyczność krwi i paski, którymi związany był pacjent, razem przyczyniły się do śmierci i nie sposób przyznać co przyczyniło się bardziej – czy śmierć nastąpiłaby w przypadku, gdyby nie było jednej rzeczy albo drugiej. 

Nagranie z kamer pokazuje Ibrahima mówiącego, że Guerrero stracił przytomność w momencie, kiedy podjechano do szpitala, co było fałszywym oświadczeniem.
Protokół Departamentu Straży jasno mówi, że paramedycy powninni zawiadomić szpital, kiedy ambulans podjeżdża. Ibrahim napisał w raporcie, że próbował powiadomić szpital trzy razy. Nagranie nie pokazuje tego, że rzeczywiście próbował, natomiast ukazuje moment, w którym mówi Schulzowi, że nie zadzwonił.

Report sporządzony prze Ibrahima, wskazuje, że nie był w stanie sprawdzić oznak życia Guerrero z powodu troski o bezpieczeństwo ekipy i oficerów. Dochodzenie wykazało, że nie próbował badać fizycznie Guerrero, zanim mężczyzna przestał oddychać.

Paramedyk opisał nastawienie Guerrero jako “bojowe”, to samo słowo Policja użyła w opisie Guerrero w swoim raporcie. Policyjny raport również stwierdza, że postawa Guerrero uniemożliwiła szybką pomoc medyczną. Raport Ibrahima opisuje Guerrero jako nie posiadającego obrażeń, pomimo krwawienia z rozcięć skóry na obu kolanach.

Nagranie z kamer pokazuje wzburzonego Guerrero nie wykonującego poleceń aby położyć się w ambulansie, ukazuje, że bardzo szybko stał się bojowy.

Ibrahim powiedział śledczym, że uznał, iż najlepiej będzie przetransportować mężczyznę jak najszybciej do szpitala, aby zapewnić tam natychmiastową pomoc. Stwierdził, że zamknął drzwi ambulansu, kiedy zdał sobie sprawę, że pacjent nie oddycha, aby chronić prywatność pacjenta.

Ibrahim otrzymał 6. miesięczne zawieszenie licencji od Departamentu Zdrowia Illinois, co znaczy, że potencjalnie może wznowić pracę późnym kwietniem.

Obrońca mówi, że śmierć Guerrero nie powinna zakończyć kariery Ibrahima. Był on w najlepszej sytuacji, aby ocenić stan mężczyzny i nigdy nie zamierzał wnosić fałyszwych raportów. Przedstawiciele straży nie chcą powiedzieć na jak długo zawiesili Schulza – kierowcę.

Local 2, Chicagowska Unia Straży Pożarnej, opisuje śmierć Guerrero jako tragedię ale dodaje, że nagranie z kamer nie oddaje całej prawdy.  
Ibrahim i Schulz byli na 19. wezwaniu w trakcie swojej zmiany, pracując od miesięcy w systemie 24. godzinnych zmian. 

Unia Local 2 planuje pomóc Ibrahimowi wrócić do pracy. Wezwała miasto do zorganizowania większej ilości ambulansów i zatrudnienia większej liczby paramedyków. 

Rodzina Guerrero napisała w oświadczeniu, że Guerrero był kochającym człowiekiem a paramedycy nie okazali mu wystarczającej opieki, ponieważ był pod wpływem substancji toksycznych.  

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!