Chicago: liczba aplikacji o powołanie nowych związków zawodowych w 2022 roku znacznie się zwiększyła

0

Liczba aplikacji o powołanie nowych związków zawodowych w 2022 roku znacznie zwiększyła się w porównaniu do wniosków złożonych w ostatnich latach. 

W listopadzie do konstytucji stanowej Illinois została dodana poprawka, mówiąca o tym, że pracownicy mają fundamentalne prawo zrzeszania się w uniach zawodowych, aby zbiorowo negocjować z pracodawcami warunki zatrudnienia.

Poprawka rozszerza prawo do grupowych negocjacji dla różnych grup zawodowych oraz wydłuża listę kwestii możliwych do poruszenia.

W ciągu 2022 roku ilość petycji kierowanych do National Labor Relations Board o utworzenie reprezentacji w ramach związków zawodowych, wzrosła o 53%. Liczba petycji utworzonych w Chicago wzrosła o 17%.

Celem reprezentantów unijnych jest ustalać warunki mające chronić pracowników, zabezpieczać płace oraz benefity. Według statystyk jedna trzecia nowych unii zabezpiecza warunki kontraktów w ciągu roku, jedna trzecia nie osiąga pełnego porozumienia w ciągu pierwszych trzech lat.

W Chicago i okolicach zaczęły zrzeszać się zupełnie różne grupy zawodowe – bariści znanych sieci kawiarnianych, muzealnicy, personel Art Institute, bibliotekarze, sprzedawcy cannabis, czy sprzedawcy książek.       

Starbucks Workers United, związek zrzeszający pracowników Starbucks, reprezentuje obecnie 270 kawiarni w całym kraju – 10 w samym Chicago i na przedmieściach. Unia baristów przeprowadziła pierwsze wybory swoich przedstawicieli w grudniu 2021. 

W listopadzie 2022 roku pracownicy z ponad 100 kawiarni opuścili stanowiska pracy w proteście przed tym, co opisali jako brak dobrej woli pracodawcy do negocjacji warunków zatrudnienia. Przedstawiciele koncernu Starbucks opuścili stół negocjacyjny, ponieważ nie zgodzili się, aby członkowie unijni nie mogący uczestniczyć w spotkaniu osobiście, oglądali negocjacje przez Zoom. Kawowy gigant stwierdził, że Starbucks Workers United postępowała niewłaściwie, poprzez umozliwienie członkom nagrywanie sesji przy użyciu aplikacji Zoom bez obustronnej zgody. Unia zaprzeczyła, że członkowie dokonywali nagrań. Reprezentanci obu stron złożyli pozwy oskarżając się nawzajem o nieprawidłowe praktyki, a negocjacje stanęły w miejscu.

Koncern będzie musiał stawić czoła zarzutom o spowalnianie negocjacji, nękanie pracowników chcących zrzeszać się, bądź już zrzeszonych, poprzez wszczynanie postępowań dyscyplinarnych, stosowanie gróźb i przesłuchań oraz zwalnianie baristów udzielających się w uniach aktywnie. 

Starbucks również odpowie na oskarżenia o zamykanie kawiarni, w których aktywnie toczy się działalność związkowa. Firma zaprzeczyła tym zarzutom, powołując się w uzasadnieniu decyzji na kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy w tych lokalach.  

16 grudnia pracownicy 4 North Side Starbucks zastrajkowali przeciwko temu, co uważają za odwet przedsiębiorstwa za aktywność unijną w zamkniętych sklepach.  Do 3 dniowego strajku dołączyły się “unijne” kawiarnie Starbucks z całych stanów.

Również 16 grudnia, bariści z 5 lokali Intelligentsia Coffee w Chicago ratyfikowali pierwszy kontrakt – zaledwie po dwóch miesiącach negocjacji unijnych. Są reprezentowani przez International Brotherhood of Electrical Workers od maja. Wybory wewnątrz unijne przeprowadzili w sierpniu. Tego dnia udało im się zabezpieczyć płatne przerwy na posiłki, podwyżki, dodatkowe dni wolne. Same uzyskane płatne przerwy to ekwiwalent podwyżki w wysokości około 6%, 8%.

Przesłuchanie przedstawicieli koncernu Starbucks przed sądem administracyjnym wyznaczone jest na styczeń bieżącego roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!