Chicago: parada z okazji Cinco de Mayo nie odbyła się w Little Village już 5 rok z rzędu

0
Fot. ABC7 Chicago
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Parada z okazji Meksykańskiego święta Cinco de Mayo nie odbyła się w Little Village już 5 rok z rzędu. Meksykańska społeczność w Chicago przez 40 lat świętowała rocznicę Bitwy nad Pueblą (Batalle de Puebla).

 Brak porozumienia pomiędzy organizatorami wydarzenia a przewodniczącym lokalnych władz Georgem Cardenasem, powodował że parada nie odbywa się od 2018 roku. Hector Escobar, prezydent Casa Puebla oraz Wydziału Komercyjnego ulicy Cermark powiedział, że : te problemy były już w przeszłości,a w tym roku wszystko było przygotowane do powrotu, jednak pandemia COVID-19 kolejny raz zmieniła plany organizatorów. 

Organizatorzy planują powrót parady i festiwalu z okazji Cinco de Mayo w Little Village już od Listopada. Zaprosili orkiestry, grupy szkolne, tancerzy, marriaczich zostały zaplanowane ozdoby oraz zaangażowali lokalne restauracje i biznesy do wystawienia swoich straganów i stoisk. Zaprosili również ok 4000 osób z miasta Puebla z Meksyku, które miałyby uczestniczyć w paradzie w niedziele 1 maja. Oczekiwali oni około 100 tysięcy uczestników z okolic Little Village oraz z całego Chicago, którzy mieliby uczęszczać w świętowaniu w paradzie i festiwalu w Douglass Park, tak jak działo się to od 1978 roku. 

Wszystko zostało odwołane po tym jak na początku kwietnia pojawiły się przypadki  COVID-19 w biurze organizatorów.  12 pracowników zachorowało na koronawirus w tym  dyrektor Casa Puebla znalazł się w stanie ciężkim – mówi Escobar.  

”Zdrowie jest na pierwszym miejscu, bez tego nie możemy zrobić nic. Tego się nauczyliśmy przez cały okres pandemii” – powiedział Escobar odwołując ogłoszenie ”Naprawdę szkoda, że nie będziemy mogli przeprowadzić festiwalu i parady w tym roku, mieliśmy w planach przybliżenie historii tego wydarzenia i o czym tak naprawdę jest Cicno de Mayo”

Cinco de Mayo nie jest zbyt hucznie obchodzone w Meksyku, jednak jest to wielkie święto w stanie Puebla, skąd właśnie pochodzi Escobar. Bitwa pod Pueblą odbyła się 5 maja 1862 roku blisko miasta Puebla podczas drugiej francuskiej okupacji Meksyku. Ma ona wielkie znaczenie dla mieszkańców tamtego regionu. Większość Meksykanów mieszkających w Stanach jednak dziwi się dlaczego to święto jest tak hucznie obchodzone, lecz nie mają nic przeciwko, jeśli wspiera to lokalny biznes. Święto było bardzo dobrą okazją do zarobku dla meksykańskich restauracji i barów w Chicago i pomagało w utrzymaniu lokalnego biznesu. Właściciele mieli nadzieje, że tegoroczne obchody pomogą im wrócić do sytuacji przedpandemicznej.

Escobar zapewnia, że powróci do organizacji festiwalu i parady na przyszły rok, zaraz po tym jak sztab poczuje się lepiej. Ma też nadzieje, że sytuacja epidemiczna będzie pod większą kontrolą, żeby można było organizować więcej tego typu wydarzeń. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!